Rentowność amerykańskich obligacji na poziomie sprzed 15 lat

Aktualnie w USA obserwujemy dalsze spadki cen obligacji skarbowych, co przekłada się na wzrosty ich rentowności, które osiągnęły trzynastomiesięczne maksima. W przypadku rentowności obligacji dwuletnich, których ceny są mocno wrażliwe na politykę pieniężną, czwartkową sesję (20.10) zakończyły na poziomie 4,62% i jest to najwyższy poziom od sierpnia 2007 roku. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku rentowności dziesięcioletnich obligacji, które wzrosły do poziomu 4,23%, czyli najwyższego poziomu od lipca 2008 roku.

Takie zachowanie na rynku długu jest między innymi spowodowane zmianą oczekiwań inwestorów co do dalszych podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Według WIRP (World Interest Rate Probability) oczekiwany benchmarkowy poziom stopy procentowej w USA na początku drugiego kwartału 2023 roku osiągnie poziom 5%, podczas gdy jeszcze 2 tygodnie temu mogliśmy zauważyć prognozę na poziomie 4,6%. Swój wkład w nastroje inwestorów miały na pewno w pewnym stopniu wydarzenia bieżącego tygodnia. Środowe wystąpienie prezesa Fed z Minneapolis Neela Kaskariego było w mocno jastrzębim tonie, podobnie jak czwartkowe wystąpienie prezesa Fed z Filadelfii Patricka Harkera, który dosyć wyraźnie wypowiedział się o nikłym efekcie dotychczasowych wzrostów stóp procentowych. Według Harkera ich wpływ na uspokojenie inflacji jest bardzo daleki od zadowalającego. Wprost powiedział o potrzebie dalszych agresywnych podwyżek.
Odkładając na bok bessę na rynku obligacji, przyjrzyjmy się rynkowi akcji, dla którego stale rosnące stopy procentowe są również czynnikiem niesprzyjającym. Indeks S&P 500 zanotował spadek o 29,38 pkt, czyli 0,8% podczas czwartkowej sesji. Nieco lepiej zachował się Dow Jones, zniżkując o 90,22 pkt, czyli 0,3%. Przed spadkami nie uchroniły się również Nasdaq 100 oraz Nasdaq Composite, które straciły odpowiednio 0,51% oraz 0,61%.
Autor: Patryk Kowalski, Trader w Superfund TFI
Źródło: Superfund TFI
22.10.2022
Tagi: amerykańskie obligacje, rentowność