QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Metale między Scyllą recesji a Charybdą sankcji

wykres


W czwartek przedstawiciele Londyńskiej Giełdy Metali czyli najważniejszego rynku surowcowego świata rozpoczęli dyskusję ze swoimi partnerami czy są dalej zainteresowani sprowadzaniem metali z Rosji. Byłaby to oczywista reperkusja wobec ostatnich ruchów Kremla takich jak ogłoszenie chaotycznej mobilizacji, haniebna i bezprawna aneksja okupowanych terytoriów na Ukrainie oraz prawdopodobne uszkodzenie gazociągów Nord Stream w celu ponownego zastraszenia europejskich odbiorców.


Póki co LME chce poznać opinie i przedstawia cały wachlarz możliwości – od całkowitego zaniechania przyjmowania rosyjskich surowców do zreszonych magazynów i wygaszenia handlu nimi do pozostawienia status quo. O ile bowiem w centrum uwagi są europejskie sankcje na import surowców energetycznych takich jak gaz, ropa czy węgiel, o tyle takie metale jak aluminium, nikiel czy miedź nie zostały objęte szerokimi unijnymi sankcjami. Pierwsze zdania są podzielone, a decyzję poznamy dopiero za 3 tygodnie. Tak szeroko zakrojone ograniczenie podaży z pewnością osłabiłoby moskiewski reżim i dało wzrostowy impuls dla cen.


Z drugiej strony inwestorzy coraz mocniej obawiają się recesji. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy jednoznacznie wskazały, że największa gospodarka świata jest rozgrzana. We wrześniu w sektorze pozarolniczym zatrudnienie wzrosło aż o 263 tysięcy, a stopa bezrobocia wyniosła 3,5%. To niemal przesądza o podwyżce stóp o 75 pb. przez Fed jeszcze w październiku i uprawdopodabnia grudniową podwyżkę tej samej wysokości. W nadchodzącym tygodniu poznamy minutki Fedu z wrześniowego spotkania oraz amerykańskie dane inflacji przemysłowej i konsumenckiej, które powinny przesądzić wysokość przynajmniej najbliższej podwyżki. Dla rynków metali oznacza to większą szansę na ostre schładzanie gospodarki lub nawet recesję.


Tym większe obawy są o gospodarki europejskie, w szczególności niemiecką. OECD zredukowało swoją prognozę PKB na przyszły rok dla naszych zachodnich sąsiadów ze wzrostu o 1,7% do spadku o 0,7%. Instytut Badań Ekonomicznych w Halle przewiduje spadek niemieckiego PKB w 2023 aż o 1,4%. Wiele zależy od rozstrzygnięć politycznych, m.in. czy europejskim przywódcom uda się wynegocjować ustalenie maksymalnych cen gazu i uprawnień do emisji CO2.


wykres


Po odbiciu na miedzi z końca września już nie ma śladu. Jeszcze w środę wydawać by się mogło, że przebicie poziomu 8000 $/MT tego metalu na Londyńskiej Giełdzie Metali będzie tylko formalnością, lecz dobre dane z amerykańskiego rynku pracy skutecznie osłabiły entuzjazm, spychając cenę w piątek poniżej 7500 $/MT. Kurs wrócił na spadkową trajektorię i kolejne wsparcie na poziomie 7300 $/MT będzie zapewne testowane już początkiem przyszłego tygodnia. Szczególnie istotne znaczenie dla czerwonego metalu będzie miał rozpoczynający się 16 października XX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin, bowiem Chiny są największym konsumentem miedzi na świecie.


Autor: Jakub Kalemba, Trader w Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

09.10.2022


Tagi: metale, miedź, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...