QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Odbicie na rynku niedźwiedzia

wykres


We wtorek (04.10) obserwowaliśmy kontynuację odbicia na amerykańskich akcjach, które z pewnością przyniosło ulgę inwestorom po ostatnich kilku fatalnych tygodniach.


Indeks S&P 500 od początku bieżącego tygodnia wzrósł o prawie 6%, po tym jak podczas piątkowej (30.09) sesji zanotował swój najgorszy wynik od listopada 2020 roku. Podczas wtorkowej sesji zwyżkował on o 3,1%, do poziomu 3790,93 osiągając najlepszy dzienny rezultat od ponad czterech miesięcy. Dow Jones Industrial Average również zanotował pokaźne wzrosty w czwartym kwartale, zyskując od jego rozpoczęcia 5,5%. Podczas wtorkowej sesji zwyżkował on o 2,8% zamykając się na poziomie 30316,32. Warto wspomnieć, że w zeszłym tygodniu Dow Jones dołączył do S&P 500 osiągając techniczną bessę, czyli spadek o co najmniej 20% od ostatniego maksimum. Teraz natomiast biorąc pod analizę poniedziałkowy rajd i wtorkowe notowania okazuje się, że był to najlepszy dwudniowy wynik tego indeksu od kwietnia 2020 roku, czyli z czasów początku pandemii. To obecnie krótkotrwałe odbicie nie zmienia jednak faktu, że zarówno S&P 500 jak i Dow Jones, w rozrachunku od początku tego roku, dalej są pogrążone w dwucyfrowych spadkach procentowych.


wykres


Inwestorzy zastanawiają się, czy można już mówić o długotrwałym odbiciu, czy o chwilowym efekcie. Nie można zignorować faktu, że wtorkowe zyski na amerykańskiej giełdzie mogły być w dużej mierze spowodowane decyzją Reserve Bank of Australia, który zdecydował się na mniejszą podwyżkę stóp procentowych niż przewidywano (0,25% przy prognozowanym 0,5%). Wielu analityków oraz inwestorów podchodzi jednak bardzo ostrożnie co do teorii o zakończeniu fazy niedźwiedziego rynku i powrotu na szczyty. Między innymi analitycy z Goldman Sachs oraz Bank of America uważają, że ceny akcji w USA wciąż nie odzwierciedlają w pełni ryzyka dla zysków i wycen przedsiębiorstw związanego z wyższymi stopami procentowymi, a sam indeks S&P 500 nie osiągnął jeszcze dna. Podobnego zdania o wznowieniu spadków są stratedzy kwantowi z Citigroup, twierdząc że akcje dopiero zaczęły wyceniać recesję.


Wszystko zależy od dalszych poczynań Rezerwy Federalnej oraz charakteru jej polityki walki z najwyższą od czterech dekad inflacją. Można przypuszczać dalsze agresywne ruchy, biorąc pod uwagę zeszłotygodniowe jastrzębie komentarze urzędników Fedu, w tym samego Jerome’a Powella. Z drugiej strony można szukać w tej kwestii pozytywów w najnowszych danych Departamentu Pracy USA, które podają, że liczba miejsc w pracy w USA w sierpniu spadła o 10%, a liczba zwolnień wzrosła. Z punktu widzenia gospodarczego może to pomóc w obniżeniu inflacji i zmniejszeniu presji w kierunku Fedu. Można także liczyć na to, że decyzja Reserve Bank of Australia wpłynie na inne banki centralne w kwestii polityki pieniężnej.


Autor: Patryk Kowalski, Trader w Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

05.10.2022


Tagi: rynki finansowe, giełdy, akcje, indeksy, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...