QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Nastroje w europejskim przetwórstwie dociskają hamulec

wykres


Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem odczytów wskaźników PMI dla sektora przemysłowego. Indeks dla polskiego przetwórstwa nieoczekiwanie wzrósł we wrześniu do poziomu 43,0 pkt z 40,9 pkt odnotowanych miesiąc wcześniej. Konsensus spodziewał się kontynuacji spadków PMI do poziomu 40,0 pkt. Co zatem stało za lekką poprawą nastrojów w krajowym przetwórstwie?


Wygląda na to, że powodem wzrostu wskaźnika jest wyhamowanie tempa spadku produkcji oraz nowych zamówień. Oba jednak nadal spadają w relatywnie szybkim tempie. Stąd trudno doszukać się jakichkolwiek pozytywnych akcentów w komentarzu do odczytu. Pozostałe badane w PMI obszary mają jeszcze bardziej pesymistyczny wydźwięk – tempo redukcji zatrudnienia było najszybsze od maja 2020, a firmy niekorzystnie oceniają obecne warunki rynkowe z uwagi na dużą niepewność i utrzymującą się wysoką inflację. W związku z powyższym polskie przedsiębiorstwa ograniczyły aktywność zakupową i zwiększyły wykorzystanie zapasów. Polski PMI w najbliższych miesiącach ma marne szanse na wybicie się ponad graniczny poziom 50 pkt, a słabe nastroje znajdą odzwierciedlenie w dalszych spadkach dynamiki produkcji przemysłowej.


wykres


Równie niekorzystnie wygląda koniunktura w przemyśle krajów regionu (Czech i Węgier). Czeski PMI obniżył się w sierpniu do 44,7 pkt z 46,8 pkt. To najsilniejszy spadek tego wskaźnika od maja 2020. Stały za nim przyspieszenie tempa spadku produkcji i nowych zamówień. Poprawę natomiast odnotował wskaźnik zatrudnienia – czeskie przedsiębiorstwa przetwórcze zwiększały we wrześniu zatrudnienie w celu nadrobienia zaległości produkcyjnych. Z kolei węgierskie przetwórstwo miało się do tej pory najlepiej w regionie. Jeszcze w sierpniu wskaźnik PMI kształtował się wyraźnie powyżej poziomu 50 pkt oddzielającego wzrost aktywności od spadku. Wrzesień przyniósł jednak spektakularny spadek indeksu do 49,6 pkt z 57,1 pkt. Tym samym, węgierski PMI obniżył się po raz pierwszy od 17 miesięcy.


Odczyty z regionu wpisują się w trendy panujące w całej Europie i strefie euro. Nie powinno to dziwić, skoro sektory przemysłowe krajów regionu w znacznym stopniu polegają na eksporcie do wyżej rozwiniętych krajów strefy euro. Słabe nastroje w przetwórstwie strefy euro oznaczają gorsze wyniki przetwórstwa w regionie, a to pierwsze jest faktem już od kilku miesięcy. Wskaźnik PMI dla strefy euro odnotował we wrześniu najniższą wartość od czerwca 2020, kształtując się na poziomie 48,4 pkt. Najbardziej pesymistyczni są niemieccy i francuscy managerowie logistyki, a jedynym odczytem powyżej granicznego poziomu 50 pkt okazał się być ten z Irlandii. Trudno jednak spodziewać się odwrócenia tych trendów w horyzoncie najbliższych miesięcy czy nawet kwartałów z uwagi na uporczywą inflację, kryzys energetyczny i związane z nimi wyhamowanie zagregowanego popytu.


wykres


Źródło: Bank Pekao SA

04.10.2022


Tagi: europejska gospodarka, przemysł, przetwórstwo, PMI


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Shoper to właściciel najpopularniejszej w Polsce platformy e-commerce do...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...