QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Stagflacyjne tendencje w przetwórstwie

wykres


Wskaźnik koniunktury w przetwórstwie PMI we wrześniu nieoczekiwanie wzrósł do 43,0 pkt. (kons. 40,0 pkt., PKOe: 39,3 pkt.) wobec 40,9 pkt. w sierpniu. Poprawa indeksu była zasługą wolniejszego spadku produkcji i nowych zamówień. Przyspieszyło tempo wzrostu cen materiałów przy pogłębieniu spadku stanów magazynowych.


Subindeks produkcji piąty miesiąc z rzędu wskazywał na jej spadek (odczyt poniżej neutralnego poziomu 50 pkt.), ale tempo spadku było najniższe od maja. Wskaźnik nowych zamówień od siedmiu miesięcy wskazuje na ich spadek, ale również w tym przypadku tempo spadku spowolniło wobec sierpnia. W komunikacie podkreślono, że spadały zamówienia eksportowe, w tym szczególnie mocno z Niemiec.


W reakcji na spadkowe trendy produkcji i zamówień firmy czwarty miesiąc z rzędu ograniczały zapasy, uwalniając kapitał obrotowy. Potwierdza to obserwowane w gospodarce odwrócenie cyklu zapasów, który na przełomie 2021/22 stanowił dodatkowy „dopalacz” dla wzrostu gospodarczego, a obecnie zwiększa skalę jego hamowania.


Po stronie procesów cenowych można zaobserwować pewną zmianę trendów. Tempo zmian cen materiałów (koszty produkcji) pierwszy raz marca 2022 zaczęło rosnąć i było najwyższe od trzech miesięcy. Głównymi czynnikami napędzającymi wzrost kosztów były ceny energii, niekorzystne kursy walut oraz ograniczenia podażowe (dot. głównie elektroniki). Po stronie cen sprzedaży ankietowani menedżerowie wskazywali na dalsze podwyżki, ale jednocześnie ich skala była najsłabsza od początku 2021. Podsumowując, może to sugerować, że firmy zaczynają ograniczać marże.


Słabnie popyt na pracowników. Odpowiedni subindeks wskazuje na coraz głębsze redukcje etatów (w skali największej od maja 2020). Firmy nie uzupełniają powstających wakatów, przy czym nie ma to na razie istotnego wpływu na zdolności produkcyjne, m.in. ze względu na opisywany wcześniej spadek popytu.


Pomimo nieoczekiwanej poprawy indeksu PMI, wydźwięk danych wcale nie jest pozytywny. Szczegóły wskazują na dalsze głębokie spadki produkcji i zamówień przy nasilającej się presji kosztowej i osłabieniu popytu na pracę. Nieśmiałą sugestią odległej dezinflacji może być systematyczny spadek wskaźnika cen wyrobów gotowych (choć z bardzo wysokiego poziomu). Z perspektywy RPP dane mogą wspierać decyzję o podwyżce stóp o 25pb.


Źródło: PKO Bank Polski

03.10.2022


Tagi: gospodarka, przetwórstwo, PMI, stagflacja


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Shoper to właściciel najpopularniejszej w Polsce platformy e-commerce do...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...