QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Toyota i Kenworth zakończyły program testowy 10 wodorowych ciężarówek w porcie Los Angeles

wykres


Wodorowe ciężarówki z elektrycznym napędem na ogniwa paliwowe Toyoty udowodniły swoją praktyczność w trwającym od 2019 roku programie testów w porcie Los Angeles. Sukces programu stanowi potwierdzenie dla decyzji Toyoty o uruchomieniu w przyszłym roku seryjnej produkcji elektrycznych napędów wodorowych do ciężarówek.


W 2019 roku Toyota razem z Kenworth Truck Company dołączyły do programu organizacji bezemisyjnego transportu wodorowego towarów w Porcie Los Angeles. Obaj producenci zbudowali wspólnie serię 10 bezemisyjnych ciężarówek z napędem elektrycznym na wodorowe ogniwa paliwowe. Auta o zasięgu 480 km pracowały m.in. w Toyota Logistics Services, Total Transportation Services, Inc. oraz Southern Counties Express. Każdy z pojazdów pozwolił uniknąć emisji 74,66 ton CO2 rocznie w porównaniu z ich odpowiednikami z silnikiem Diesla. Pomimo zakończenia projektu, kilka z 10 wodorowych ciężarówek będzie nadal wykorzystywanych przez Toyotę w rejonie Los Angeles.


Celem Toyoty i Kenworth było dostarczenie klientom operującym w Porcie Los Angeles bezemisyjnych ciężarówek o podobnych możliwościach do konwencjonalnych pojazdów ciężarowych z silnikami Diesla. Partnerom udało się wypracować rozwiązanie, które zapewnia wydajną logistykę bez generowania spalin.


Bezemisyjna ciężarówka na wodór


Ciężarówka Toyoty i Kenworth o nazwie Ocean, czyli model T680 FCEV, została oparta na modelu Kenworth T680s z silnikiem Diesla, który na jednym tankowaniu oleju napędowego może pokonać około 200 mil. Wodorowa wersja z pełnym załadunkiem 37 ton ma zasięg ponad 300 mil. Choć samochód jest napędzany silnikiem elektrycznym, nie traci czasu na długie ładowanie baterii, a zatankowanie zbiorników wodoru trwa 15-20 minut. Wodorowe ciężarówki wykonywały wiele przejazdów w ciągu dnia o łącznej długości nawet 500 mil dziennie.


Sukces programu testowego i seryjna produkcja


Powodzenie programu testowego 10 wodorowych ciężarówek w obsłudze klientów Portu Los Angeles to efekt bliskiej współpracy Toyoty i Kenworth z zarządem Portu, firmą Shell – operatorem infrastruktury tankowania wodoru, oraz California Air Resource Board (CARB), która przyznała projektowi grant w wysokości 41 milionów dolarów. To połowa budżetu programu, który objął budowę infrastruktury wodorowej, w tym dwóch stacji tankowania, oraz zakup ciężarówek na ogniwa paliwowe i bezemisyjnego sprzętu portowego do ładowania i rozładowywania towarów. Program otworzył nowe możliwości rozwoju ciężkiego transportu wodorowego w kolejnych komercyjnych zastosowaniach w Kalifornii i w innych regionach. W 2023 roku Toyota uruchomi w fabryce w Kentucky produkcję modułowych napędów elektrycznych na ogniwa paliwowe do ciężarówek.


Projekt rozwojowy wodorowych ciężarówek


Toyota rozpoczęła prace rozwojowe nad wodorowymi ciężarówkami w 2017 roku, kiedy prototypowy pojazd Project Portal rozpoczął pracę dla centrum logistycznego Toyoty w Porcie Long Beach w Kalifornii. Rok później firma zbudowała prototyp drugiej generacji, który również był testowany w tym samym porcie. W lutym 2021 roku jedna z 10 ciężarówek Kenworth T680 FCEV wjechała na szczyt Pikes Peak w Kolorado, gdzie co roku rozgrywany jest słynny wyścig górski Pikes Peak International Hill Climb. Zdobywając szczyt na wysokości 4302 m n.p.m. po pokonaniu stromych wzniesień i ponad 150 zakrętów wodorowy ciągnik siodłowy z napędem Toyoty udowodnił, że stać go na więcej niż niejedną ciężarówkę tego segmentu z konwencjonalnym silnikiem Diesla.


Źródło: Toyota

27.09.2022


Tagi: wodorowe ciężarówki z elektrycznym napędem, testy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...