QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Ropa odbija, OPEC zainterweniuje?

foto

Po dużej zmienności i spadku do 9-miesięcznych dołków w poniedziałek, we wtorkowy poranek notowania ropy naftowej nieśmiale odrabiają straty. Kontrakty na brent na londyńskiej giełdzie paliw ICE Futures Europe wyceniane są po 84,00 dolarów za baryłkę, z kolei notowane na giełdzie paliw NYMEX kontrakty na baryłkę ropy West Texas Intermediate kosztują 77,90 dolarów za baryłkę.


W ubiegły tydzień na notowaniach czarnego złota zdecydowanie dominowała strona podażowa. Jednym z głównych winowajców takiego stanu rzeczy był umacniający się dolar w odpowiedzi na zacieśnienie polityki monetarnej Rezerwy Federalnej. Silna amerykańska waluta, w której wyceniana jest ropa, oznacza bowiem, że wyceniane w USD towary są droższe dla zagranicznych nabywców. Presję na ceny surowca wywierają również obawy dotyczące globalnej recesji, która w naturalny sposób wpłynie na zmniejszony popyt na paliwa. Dodatkową niepewnością jest podejście Unii Europejskiej do planowanego wprowadzenia limitów cen rosyjskiej ropy.


wykres


Taka sytuacja jest nie na rękę największym eksporterom ropy naftowej. Jak podaje agencja Reutera - OPEC+, czyli sojusz producentów surowca, może zdecydować się na cięcia wydobycia w obawie przed dalszym załamaniem cen. Ihsan Abdul Jabbar, iracki minister ds. ropy naftowej, zasugerował, że kraje zrzeszone w tej międzynarodowej organizacji chcą uniknąć dalszych gwałtownych ruchów na notowaniach surowca.


Na wsparcie cen ropy w kolejnych dniach może wpłynąć burza tropikalna Ian, która zmierza do wybrzeża Florydy. Spodziewane nadejście huraganu zmusiło m.in. koncerny BP i Chevron do tymczasowego zatrzymania wydobycia surowca na części platform wiertniczych w rejonie Zatoki Meksykańskiej. Zgodnie z prognozami huragan Ian ma wkrótce osiągnąć 4 kategorię w 5-stopniowej skali i ma dotrzeć do Florydy w czwartek wczesnym rankiem czasu lokalnego.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

27.09.2022


Tagi: ropa, notowania