QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Gdzie zatrzyma się dolar?

wykres


Czwartkowa sesja walutowa była podporządkowana decyzjom banków centralnych z wyłączeniem tych najważniejszych, czyli FEDu i EBC. Złotówką częściowo odrobiła stosunkowo silne środowe spadki. Kurs EUR/PLN zniżkował 0,42%, a USD/PLN 0,38% kończąc dzień odpowiednio powyżej poziomu 4,75 i 4,83. Notowania EUR/USD zamknęły się w okolicach ceny otwarcia w okolicach 0,98, jednakże podczas sesji najpopularniejsza para walutowa wśród traderów pogłębiła minima osiągając wycenę 0.9809. Na wykresie EUR/USD można zauważyć utrzymujący się trend aprecjacji dolara.


wykres


Podczas piątkowej sesji giełdowej kurs USD/PLN ustanowił kolejny rekord wszech czasów. Po godzinie 13:00 para walutowa była notowana powyżej 4,89. Jastrzębia polityka Fedu i najszybsze tempo zacieśniania polityki pieniężnej od 41 lat sprzyja deprecjacji złotówki. Prawdopodobne jest że w najbliższych miesiącach FED podniesie stopy procentowe w okolice 4,5%. Złe prognozy dla złotego i pogarszająca się sytuacją polskich importerów może wymusić na NBP przedłużenie cyklu podwyżek stóp procentowych. Dodatkowym czynnikiem geopolitycznym wpływającym na słabość złotego i innych walut regionu pozostaje niezmiennie wojna w Ukrainie. Częściowa mobilizacja w Rosji i brak oznak szybkiego zakończenia konfliktu nie wpływa na ograniczenie awersji do ryzyka względem rodzimej waluty wśród inwestorów.


wykres


Wśród innych globalnych banków centralnych zdecydowanie dominuje jastrzębia polityka. W czwartek pierwszy raz od 1998 wieku BoJ podniósł stopy procentowe. Wymuszona decyzja przez prawie 20% wzrost kursu USD/JPY od początku roku może okazać się krótkotrwałą i nie należy przewidywać przyszłych podwyżek ze względu na politykę zerowych lub ujemnych stóp procentowych stosowanych przez BoJ w celu skupowania rządowego długu. Tego samego dnia SNB podniósł stopy procentowe z -0,25% do 0,5%, co było zgodne z oczekiwaniami. Po tej decyzji było gwałtowne osunięcie się kursu CHF/PLN z historycznych szczytów powyżej 5,05 do poziomu poniżej 4,92. Bank of England podniósł stopy procentowe o spodziewane 50pb., co nie wywołało gwałtownej rekcji rynku, ale w piątek po godzinie 13:00 kurs GBP/USD osiągnął historyczne minima na poziomie 1,1021.


Autor: Daniel Targosz, Trading Desk Manager, Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

23.09.2022


Tagi: waluty, dolar, notowania