QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Cena złota blisko ważnego wsparcia

foto

Bieżący tydzień na rynkach metali szlachetnych upływa pod znakiem kluczowego wydarzenia, jakim była środowa decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwania rynkowe zakładały podwyżkę stóp w USA o 75 pkt. bazowych i właśnie ten scenariusz został wczoraj spełniony. Stopy procentowe w USA w konsekwencji zwyżkowały do poziomu 3,00-3,25%.


Duże znaczenie miała nie tylko sama decyzja Fed, lecz także słowa Jerome Powella, które po niej wygłosił. Szef Rezerwy Federalnej podkreślił jastrzębie nastawienie Fed do polityki monetarnej i zamiar skutecznej walki z inflacją (której sierpniowy odczyt był wyższy od oczekiwań). Słowa Powella sugerują, że stopy procentowe w USA mogą rosnąć szybciej i do wyższego poziomu niż zakładano wcześniej. Po decyzji Fed wartość amerykańskiego dolara zwyżkowała na nowe tegoroczne maksima (okolice 110-111 pkt. w przypadku US Dollar Index), co uderzyło w notowania złota.


Presja na spadki notowań złota była tylko krótkotrwała, bowiem już następnego dnia cena kontraktów na ten kruszec kształtuje się powyżej poziomu 1670 USD za uncję. Poziom przy którym poruszają się obecnie notowania złota, jest ważnym technicznym wsparciem. Dopiero zejście poniżej tego wsparcia mogłoby potencjalnie otworzyć drzwi do większych przecen cen złota.


wykres


Wielu inwestorów ma wątpliwości, czy te spadki będą miały miejsce, ponieważ zacieśnianie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych bez wątpienia będzie odbijało się negatywnie na kondycji amerykańskiej gospodarki. To może skłonić wielu inwestorów do zaangażowania kapitału na rynku aktywów uznawanych za bezpieczne – m.in. złota. Kruszec jest powszechnie zaliczany do tzw. bezpiecznych przystani, czyli aktywów chroniących kapitał w okresach niepewności oraz kryzysów.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

22.09.2022


Tagi: złoto, metale szlachetne, notowania