QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Odbicie aktywności ekonomicznej w sierpniu

wykres


Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 4,2% r/r, nieco mocniej od konsensusu rynkowego (3,0%) i naszej prognozy (1,3%). W ujęciu miesięcznym sprzedaż urosła o 1,6% m/m po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych.


Szczegóły publikacji są tym razem całkiem pozytywne – z naszego punktu widzenia na plus zaskoczyły te kategorie, w których spodziewaliśmy się słabszego wyniku, a na minus zaskoczyły te, w których sprzedaż miała naszym zdaniem odbić. Do tej drugiej kategorii zaliczymy sprzedaż paliw, której nie podbił spadek cen paliw obserwowany w ostatnich tygodniach – ewidentnie efekt musiałyby przynieść większe spadki cen paliw. Pierwsza kategoria to przede wszystkim ceny dóbr trwałych: sprzedaż samochodów przyspieszyła z -15,1 do -6,6% r/r, farmaceutyków z 10,2 do 13,7% r/r, mebli, RTV i AGD z -5,3 do -2,8% r/r. Sprzedaż w kategoriach „resztowych” (pozostałe wyspecjalizowane sklepy i segment Pozostałe) utrzymała dynamiki z poprzedniego miesiąca. Z kolei sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia kontynuowała trend spadkowy, ale efekt pogodowo-dochodowy nie wystąpił w sierpniu, bo hamowanie było w trendzie.


wykres


Nieco lepsze od oczekiwań okazały się być również wyniki budownictwa, gdzie zobaczyliśmy przyspieszenie z 4,2 do 6,1% r/r (konsensus i my: +4,3% r/r). Produkcja budowlano-montażowa jest oczywiście wysoce zmiennym wskaźnikiem i tego rodzaju zaskoczenie nie ma prawa zmienić wiele w poglądach ekonomistów na perspektywy inwestycji w ogólności i budownictwa w szczególności. Sam sierpień przyniósł nieco gorsze wyniki w zakresie obiektów infrastrukturalnych i prac specjalistycznych (minusy r/r) przy wysokiej dynamice wznoszenia budynków (+25,7% r/r). Ten ostatni wynik wygląda nam na łabędzi śpiew – dla dużej części typów budynków trudno nam skonstruować pozytywną narrację na kolejne kwartały. W szczególności, stanowiące ok. 40% wznoszenia budynków budownictwo mieszkaniowe wchodzi w okres głębokiego dostosowania. Wg ostatnich danych (opublikowanych w tym samym czasie) rozpoczęte budowy mieszkań spadły o 1/3. Są to wartości porównywalne z przełomem 2012 i 2013, choć punkt startowy jest oczywiście wyższy.


wykres


Reasumując, do relatywnie dobrych danych z przemysłu (pisaliśmy o nich wczoraj) dołączyły dziś publikacje z handlu i budownictwa. Wszystkie trzy główne miary aktywności ekonomicznej zaskoczyły na plus w sierpniu o 1-2 pkt. proc. Jest to dość ciekawy wzorzec, choć interpretacja nie jest jednoznaczna. O hamowaniu polskiej gospodarki jako takim nie musimy przekonywać czytelników, natomiast tego rodzaju odbicia w trendzie nie muszą być związane z autentyczną poprawą warunków gospodarowania. Co zatem się stało? Być może pewną rolę odegrał długi, sprzyjający pracy i konsumpcji sierpień – surowa liczba dni roboczych / handlowych była oczywiście prognozującym znana, ale ich wartość potrafi się naszym zdaniem zmieniać. Niezależnie od tego, perspektywy na kolejne miesiące nie wyglądają najlepiej. Dość dobrze to widać w nastrojach konsumenckich, utrzymujących się blisko wieloletnich minimów. Wg naszych obecnych szacunków PKB ponownie znacząco wyhamuje w III kwartale, prawdopodobnie do 3,5-4% r/r.


wykres


Źródło: Bank Pekao SA

21.09.2022


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna, produkcja budowlano-montażowa, GUS


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...