QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Sprzedaż detaliczna rośnie pomimo pesymizmu konsumentów

wykres


Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła realnie o 4,2% r/r (PKO: 3,9%; kons: 3,0%). Przyspieszenie wobec 2,0% r/r odnotowanych w lipcu wynika w dużej mierze z efektów kalendarzowych (jedna niedziela niehandlowa mniej niż przed rokiem). Sprzedaż w ujęciu nominalnym zwiększyła się o 21,5% r/r, a „deflator” sprzedaży wzrósł do rekordowego poziomu 16,6% r/r.


Sierpniowe dane potwierdziły to, co już wiemy o kondycji konsumentów. W ujęciu rok do roku rośnie tylko realna sprzedaż dóbr pierwszej potrzeby – żywności (o 7,4%), farmaceutyków i kosmetyków (o 13,7%) oraz odzieży (o 8,4%). W sierpniu bardzo solidny był też szacowany przez nas wzrost pozostałej sprzedaży w niewyspecjalizowanych sklepach, którą GUS utajnia, ze względu na dominujący udział głównej sieci dyskontowej. W sierpniu pogłębił się spadek sprzedaży paliw (-14,2% r/r), niższa niż przed rokiem była sprzedaż mebli, rtv i agd (- 2,8%) oraz książek i prasy (- 7,6% r/r). Nieco wolniej niż miesiąc temu spadała sprzedaż samochodów (o 6,8% r/r). Taka struktura sprzedaży wskazuje, że to napływ uchodźców z Ukrainy zapewnia w Polsce wzrost wolumenów handlowych, a przeciętny krajowy konsument najprawdopodobniej ogranicza wydatki ze względu na spadającą realną siłę nabywczą dochodów oraz wysoką niepewność.


Potwierdzają to wyniki badania koniunktury konsumenckiej za wrzesień. Wskaźnik bieżący co prawda lekko wzrósł, ale pozostał w okolicy historycznych minimów, a pogorszeniu uległy oczekiwania na przyszłość. Szczególnie silnie pogorszyły się oceny przyszłego poziomu bezrobocia oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 7,8 i 2,0 pkt.), co wpisuje się w medialne doniesienia o restrukturyzacji zatrudnienia w niektórych przedsiębiorstwach. W badaniu wzrósł odsetek gospodarstw domowych, które planują cięcia wydatków - jest ich już nieco więcej niż bezpośrednio po uderzeniu pandemii.


Sierpniowe dane z głównych sektorów gospodarki wskazują, że aktywność rośnie drugi miesiąc z rzędu, po gwałtownej korekcie w 2q22, która zaowocowała spadkiem PKB o 2,1% q/q. Popyt jest zaskakująco silny, jednak dowody anegdotyczne wskazują, że firmy wyprzedają zapasy, co oznacza, że solidne miesięczne dane mogą nie uchronić gospodarki przed dalszym hamowaniem wzrostu gospodarczego.


Źródło: PKO Bank Polski

21.09.2022


Tagi: gospodarka, handel, sprzedaż detaliczna


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...