QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Niezłe sierpniowe dane z polskiego przemysłu

wykres


Dynamika produkcji przemysłowej przyspieszyła w sierpniu do 10,9% r/r z 7,1% w lipcu, powyżej przewidywań rynkowych (9,7%). W porównaniu do ubiegłego miesiąca produkcja wzrosła o 0,7% (w ujęciu odsezonowanym).


wykres


Co stało za lepszym odczytem w sierpniu? Po pierwsze, mało interesujący efekt statystyczny związany z liczbą dni roboczych - w ujęciu r/r w sierpniu mieliśmy jeden dzień roboczy więcej niż w lipcu. Co więcej, utrzymuje się wysoka dynamika w sektorze wydobywania węgla kamiennego i brunatnego (43,3% r/r w sierpniu). Silny wzrost (40% r/r) miał miejsce w sektorze motoryzacyjnym ze względu na niską bazę odniesienia z roku poprzedniego, kiedy to branża zmagała się z problemami związanymi z zerwanymi łańcuchami dostaw (z którymi zmaga się do dziś, choć już w mniejszej skali). Z kolei, nie widać jeszcze większych oznak pogarszającej się sytuacji w branżach energochłonnych, które zmagają się z bardzo wysokimi kosztami energii. Z drugiej strony uwagę zwracają słabe wyniki sektorów związanych z drewnem – produkcja wyrobów z drewna spadła w sierpniu o 5,8% r/r, a mebli o 2,4%.


Sierpniowe dane nie zmieniają naszego poglądu na perspektywy przemysłu. Te ostatnie zaś są naszym zdaniem negatywne, hamuje bowiem zarówno popyt zagraniczny, jak i krajowy. Dodatkowo, zakończył się proces akumulacji zapasów, który podbijał dynamikę produkcji na przełomie roku. Co ciekawe, wyniki przemysłu nie są aż tak negatywne jak sugerowałyby to „miękkie” indeksy koniunktury. Daleko nie trzeba szukać - indeks PMI dla polskiego przemysłu utrzymuje się na poziomach wyraźnie poniżej poziomu 50 pkt. od maja (oznaczający spadek aktywności w sektorze). W kolejnych miesiącach będziemy prawdopodobnie obserwować domykanie tej luki za sprawą napływających coraz gorszych danych z gospodarki realnej. Póki co podtrzymujemy nasze prognozy silnego hamowania na przestrzeni roku i spadku zarówno produkcji przemysłowej jak i PKB w ujęciu rocznym na początku przyszłego.


Z kolei mniej optymistyczne dane otrzymaliśmy odnośnie inflacji producenckiej (PPI), która utrzymała się w sierpniu na wysokim poziomie (25,5% r/r) wobec prognoz zakładających jej spadek do 24,8%. Dodatkowo mieliśmy silną rewizję w górę odczytu za ubiegły miesiąc, co spowodowało, że inflacja PPI weszła w formację płaskowyżu. Nie tak silnie jak w Niemczech, ale u nas też duża zasługa w tym hurtowych cen energii. Mimo wyraźnego spadku cen hurtowych paliw w sierpniu czy wielu surowców i półproduktów (np. stalowych) presja inflacyjna pozostaje wysoka. Presja utrzymuje się także na cenach żywności, a jest to kategoria o największym udziale w koszyku inflacyjnym PPI. Nie pomaga też tutaj słaby złoty.


wykres


Źródło: Bank Pekao SA

20.09.2022


Tagi: gospodarka, produkcja przemysłowa, GUS


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...