QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Pracownicy kluczem do sukcesu

wykres


Jednym z najważniejszych wyzwań dla inwestorów jest zrozumienie dynamiki rynku pracy, który obecnie jest rynkiem kandydata. Jak wynika z raportu JLL „Made in Poland”, kompleksowego przewodnika dla inwestorów - firm produkcyjnych, które rozważają rozpoczęcie działalności w Polsce, jak również dla tych, które są już obecne i rozwijają swoją działalność w naszym kraju – zbudowanie silnego zaplecza w postaci kadry pracowniczej jest pierwszym krokiem do osiągnięcia oczekiwanych założeń biznesowych. Kwestie odpowiedniego doboru lokalizacji stanowią w tym procesie bardzo ważną rolę.

  • Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów zagranicznych. Mimo, że przez wiele lat polski rynek był postrzegany przede wszystkim jako źródło relatywnie taniej siły roboczej – obecnie jego głównym atutem jest wysokiej jakości wiedza pracowników i doświadczenie w zaawansowanych technologicznie procesach produkcyjnych, czego przykładem jest coraz częstsza praktyka tworzenia stanowisk obejmujących swoim zasięgiem nie tylko region Europy Środkowo-Wschodniej, lecz również mających zasięg globalny.

  • Polski system edukacji wsłuchuje się w potrzeby rynku, zwiększając liczbę absolwentów szkół technicznych i zawodowych o pożądanych umiejętnościach. Studia techniczne cieszą się coraz większą popularnością w Polsce, dzięki kampaniom uświadamiającym przyszłych studentów oraz rządowym programom promującym edukację STEM. W roku akademickim 2019/20 ponad 304 tys. osób studiowało na kierunkach związanych z potrzebami sektora produkcyjnego oraz badawczo-rozwojowego sektorów. W 2020 roku ponad 75 tys. osób ukończyło studia z dyplomem technicznym, w tym 27 tys. na kierunku Inżynieria i 7 tys. na kierunku Produkcja i Przetwórstwo.

  • Pomimo rosnących kosztów pracy, Polska pozostaje rynkiem, który oferuje wysokiej jakości pracę za umiarkowaną cenę. Poziom wynagrodzeń wzrasta w przypadku poszukiwania specjalistów o niszowych umiejętnościach lub gdy wymagana jest relokacja. Oceniając koszty zatrudnienia, różnice pomiędzy średnimi wynagrodzeniami w Polsce zależą od rozwoju danego regionu, a także od rodzaju branży zlokalizowanej na danym obszarze.

  • Inwestorzy, analizując potencjał poszczególnych lokalizacji w Polsce, zwracają szczególną uwagę na dostępność istniejącej puli talentów – czy w okolicy znajdują się zakłady, które mają podobne procesy lub produkty. Ważnym czynnikiem jest również potencjał rozwojowy - inwestorzy chcą wiedzieć, czy w danym miejscu możliwe będzie rozszerzenie działalności o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset miejsc pracy.

  • Postępująca automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych na nowo definiuje umiejętności pożądane w zakładach produkcyjnych. Z tego względu rozwój robotyki, generuje nową potrzebę - dostępu do pracowników z zaawansowanymi umiejętnościami technologicznymi w najbliższej okolicy zakładu.

  • Poza problemami natury rekrutacyjnej, firmy z sektora produkcyjnego jako aktualne wyzwania wskazują utrzymanie obecnej kadry, tj. wysoką rotację, rosnącą presję płacową oraz wzrost oczekiwań pracowników, który zdaniem pracodawców nie zawsze idzie w parze z satysfakcjonującą jakością pracy. W perspektywie organizacji trudnością jest także niepewność rynkowa, znacznie wpływająca na decyzje kontrahentów, oraz konieczność optymalizacji i automatyzacji procesów produkcyjnych, które wymagają wysokich nakładów finansowych.

Źródło: JLL, ALTO, Hays Poland i Polska Agencja Inwestycji i Handlu

19.09.2022


Tagi: inwestorzy, firmy, rynek pracy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...