QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Raport Fortinet: prawie połowa firm doświadczyła naruszenia bezpieczeństwa swoich aplikacji

wykres


W celu zapewnienia kluczowej dla biznesu płynności operacyjnej, coraz więcej firm stara się zapewnić pracownikom, klientom i partnerom biznesowym dostęp do aplikacji z jakiegokolwiek urządzenia połączonego z internetem. Jednak coraz więcej problemów sprawia prawidłowe zabezpieczanie oprogramowania przed cyberatakami.


Przedsiębiorstwa wprowadzają do użytku coraz więcej aplikacji oraz zwiększają tempo ich aktualizacji. Jak wynika z „2021 Application Security Report” opublikowanego na podstawie globalnego badania zrealizowanego przez Fortinet w partnerstwie z Cybersecurity Insiders, coraz częściej krytyczne oprogramowanie, na którym polegają przedsiębiorstwa i użytkownicy, jest bezpośrednio narażone na kontakt z niezaufanymi sieciami oraz interakcje z publicznymi aplikacjami internetowymi. Dlatego firmy powinny zwracać coraz więcej uwagi na prawidłowe ich zabezpieczanie, a tym samym danych swoich klientów i użytkowników.


Jakie są wyzwania w zabezpieczaniu aplikacji?


W ciągu ostatniego roku, przy większej niż kiedykolwiek liczbie pracowników zdalnych, przedsiębiorstwa musiały polegać na oprogramowaniu, aby zapewnić ciągłość działania krytycznych procedur biznesowych. 48% respondentów korzystało z ponad 100 pojedynczych aplikacji działających w ich środowisku, a 26% – z ponad 500. Ten znaczący wzrost spotęgował istniejące problemy stojące przed zespołami IT odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

  • Przedsiębiorstwa nie są pewne poziomu zabezpieczeń swoich aplikacji. Oprogramowanie coraz częściej ma dostęp do wrażliwych firmowych danych, dlatego tak ważna jest prawidłowa ochrona poufnych informacji. Tylko 43% organizacji jest bardzo lub wyjątkowo pewnych bezpieczeństwa swoich aplikacji, przy czym głównym problemem dla 46% respondentów jest odpowiednie zabezpieczenie danych.
  • Naruszenia bezpieczeństwa aplikacji są powszechne, a użytkownicy nie zawsze są ich świadomi. 43% firm w przeszłości doświadczyło naruszeń bezpieczeństwa swojego oprogramowania. Ponad jedna trzecia respondentów (35%) przyznała jednak, że nie wie, kiedy ostatni raz do niego doszło. Warto zauważyć, że znane środowiska aplikacji internetowych, takie jak Drupal, vBulletin i PHP, konsekwentnie pojawiają się w pierwszej dziesiątce celów ataków cyberprzestępców.
  • Tempo wprowadzania aktualizacji oprogramowania utrudnia jego zabezpieczanie. Konsekwentne i częste testowanie podatności aplikacji na zagrożenia i naruszenia bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie. Tylko co piąty respondent deklaruje, że testuje oprogramowanie za każdym razem, gdy zmienia jego kod.
  • Przedsiębiorstwom brakuje personelu wykwalifikowanego w zakresie cyberbezpieczeństwa, także chmurowego. Wielu ankietowanych uważa, że nie posiada obecnie w swoich zespołach zasobów, które pozwoliłyby im nadążyć za rozwijającymi się nieustannie cyberzagrożeniami. Według 46% respondentów brak wykwalifikowanego personelu znajduje się na szczycie listy barier, jakie napotykają firmy podczas zabezpieczania swoich aplikacji internetowych. Luka w umiejętnościach jest znanym i stałym problemem, który raczej nie zostanie rozwiązany w najbliższym czasie. Jednym ze sposobów, w jaki firmy mogą próbować sobie z nim radzić, jest inwestowanie w narzędzia i procesy, które pomogą zautomatyzować zadania, wcześniej wykonywane ręcznie, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa aplikacji.

Informacje o raporcie:


„The CyberSecurity Insiders 2021 Application Security Report” został opracowany przez firmę Fortinet we współpracy z CyberSecurity Insiders. Bazuje na wynikach badania, w którym wzięło udział 344 ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa z całego świata. Celem sondażu było zidentyfikowanie wyzwań, przed którymi stoją specjaliści odpowiedzialni za zabezpieczanie aplikacji.


Źródło: Fortinet

15.09.2022


Tagi: aplikacje, cyberbezpieczeństwo, naruszenie bezpieczeństwa, raport


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...