QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Raport Fortinet: prawie połowa firm doświadczyła naruszenia bezpieczeństwa swoich aplikacji

wykres


W celu zapewnienia kluczowej dla biznesu płynności operacyjnej, coraz więcej firm stara się zapewnić pracownikom, klientom i partnerom biznesowym dostęp do aplikacji z jakiegokolwiek urządzenia połączonego z internetem. Jednak coraz więcej problemów sprawia prawidłowe zabezpieczanie oprogramowania przed cyberatakami.


Przedsiębiorstwa wprowadzają do użytku coraz więcej aplikacji oraz zwiększają tempo ich aktualizacji. Jak wynika z „2021 Application Security Report” opublikowanego na podstawie globalnego badania zrealizowanego przez Fortinet w partnerstwie z Cybersecurity Insiders, coraz częściej krytyczne oprogramowanie, na którym polegają przedsiębiorstwa i użytkownicy, jest bezpośrednio narażone na kontakt z niezaufanymi sieciami oraz interakcje z publicznymi aplikacjami internetowymi. Dlatego firmy powinny zwracać coraz więcej uwagi na prawidłowe ich zabezpieczanie, a tym samym danych swoich klientów i użytkowników.


Jakie są wyzwania w zabezpieczaniu aplikacji?


W ciągu ostatniego roku, przy większej niż kiedykolwiek liczbie pracowników zdalnych, przedsiębiorstwa musiały polegać na oprogramowaniu, aby zapewnić ciągłość działania krytycznych procedur biznesowych. 48% respondentów korzystało z ponad 100 pojedynczych aplikacji działających w ich środowisku, a 26% – z ponad 500. Ten znaczący wzrost spotęgował istniejące problemy stojące przed zespołami IT odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

  • Przedsiębiorstwa nie są pewne poziomu zabezpieczeń swoich aplikacji. Oprogramowanie coraz częściej ma dostęp do wrażliwych firmowych danych, dlatego tak ważna jest prawidłowa ochrona poufnych informacji. Tylko 43% organizacji jest bardzo lub wyjątkowo pewnych bezpieczeństwa swoich aplikacji, przy czym głównym problemem dla 46% respondentów jest odpowiednie zabezpieczenie danych.
  • Naruszenia bezpieczeństwa aplikacji są powszechne, a użytkownicy nie zawsze są ich świadomi. 43% firm w przeszłości doświadczyło naruszeń bezpieczeństwa swojego oprogramowania. Ponad jedna trzecia respondentów (35%) przyznała jednak, że nie wie, kiedy ostatni raz do niego doszło. Warto zauważyć, że znane środowiska aplikacji internetowych, takie jak Drupal, vBulletin i PHP, konsekwentnie pojawiają się w pierwszej dziesiątce celów ataków cyberprzestępców.
  • Tempo wprowadzania aktualizacji oprogramowania utrudnia jego zabezpieczanie. Konsekwentne i częste testowanie podatności aplikacji na zagrożenia i naruszenia bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie. Tylko co piąty respondent deklaruje, że testuje oprogramowanie za każdym razem, gdy zmienia jego kod.
  • Przedsiębiorstwom brakuje personelu wykwalifikowanego w zakresie cyberbezpieczeństwa, także chmurowego. Wielu ankietowanych uważa, że nie posiada obecnie w swoich zespołach zasobów, które pozwoliłyby im nadążyć za rozwijającymi się nieustannie cyberzagrożeniami. Według 46% respondentów brak wykwalifikowanego personelu znajduje się na szczycie listy barier, jakie napotykają firmy podczas zabezpieczania swoich aplikacji internetowych. Luka w umiejętnościach jest znanym i stałym problemem, który raczej nie zostanie rozwiązany w najbliższym czasie. Jednym ze sposobów, w jaki firmy mogą próbować sobie z nim radzić, jest inwestowanie w narzędzia i procesy, które pomogą zautomatyzować zadania, wcześniej wykonywane ręcznie, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa aplikacji.

Informacje o raporcie:


„The CyberSecurity Insiders 2021 Application Security Report” został opracowany przez firmę Fortinet we współpracy z CyberSecurity Insiders. Bazuje na wynikach badania, w którym wzięło udział 344 ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa z całego świata. Celem sondażu było zidentyfikowanie wyzwań, przed którymi stoją specjaliści odpowiedzialni za zabezpieczanie aplikacji.


Źródło: Fortinet

15.09.2022


Tagi: aplikacje, cyberbezpieczeństwo, naruszenie bezpieczeństwa, raport


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...