QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Wyprzedaż totalna

wykres


Wczoraj poznaliśmy najważniejsze dane tego tygodnia, a może nawet i miesiąca. Wzrost inflacji konsumenckiej za sierpień w USA hamuje wolniej niż oczekiwali tego analitycy. Odczyt wyniósł 8,3% rok do roku (8,5% w zeszłym miesiącu), konsensus był na poziomie 8,1% r/r, jednak nie brakowało opinii, że inflacja CPI może spaść poniżej 8%. Szansę na spadek inflacji miesiąc do miesiąca upatrywany był w spadku cen benzyny na stacjach paliwowych w USA. Zniżka ta trwa już 13 tydzień z rzędu i sięga około 25%. Inflacja bazowa CPI wzrosła do 6,3% rok do roku z 5,9% w lipcu, konsensus wynosił 6,1%. Po tym odczycie widać, że koszty związane z mieszkaniem rosną, co może skutkować ograniczeniem wydatków przez konsumentów, a w dalszej perspektywie do recesji.


Takie dane oznaczają, że FED powinien kontynuować swoją jastrzębią politykę. Do wczoraj było niemal pewne, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o 75 pb. na kolejnym posiedzeniu, jednak po danych zaczęto wyceniać możliwość podwyżki aż o 100 pb., co byłoby największą podwyżką od 40 lat.


Reakcja rynku na takie dane była jednoznaczna. Dolar zaczął umacniać się do wszystkich walut, do euro zyskał 1,5%, a do złotego aż 2%. Ostatnio tak mocny indeks dolara był widziany w 2002 roku. Rentowność 2-letnich obligacji amerykańskich podskoczyła do 3,75%, co jest najwyższym poziomem od 2007 roku, a 10-letnich obligacji do 3,41% i zbliża się do szczytu z czerwca.


wykres


Wraz z umacniającym się dolarem zaczęły osłabiać się metale szlachetne. Złoto straciło 1,3%, srebro 2,3%, a pallad aż 7,2%. Giełdy zareagowały równie nerwowo. S&P 500 spadł o 4,32%, NASDAQ 100, dla którego wzrost stóp procentowy jest bardziej dotkliwy, spadł o 5,54%, wymazując zwyżki z poprzednich czterech dni.


wykres


Dzisiejszy dzień przynosi lekkie uspokojenie na rynkach. Jednak w tym tygodniu czeka nas jeszcze rolowanie kontraktów, a w przyszłym (21 września) spotyka się Rezerwa Federalna, więc może być to dość nerwowy tydzień.


Autor: Mateusz Szymański, Trader w Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

14.09.2022


Tagi: rynki finansowe, giełdy, akcje, indeksy, notowania