QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Złoto zakładnikiem banków centralnych i dolara

foto

Bieżący tydzień na rynku złota przynosi niezdecydowanie inwestorów w kwestii kierunku ruchu notowań tego kruszcu. Po słabym, spadkowym początku tygodnia i zejściu notowań złota do poziomów nieznacznie wyższych niż 1700 USD za uncję, cena kruszcu odbiła wyraźniej w górę, zbliżając się do 1730 USD za uncję.


Niezdecydowanie inwestorów, związane z kierunkiem poruszania się cen złota, jest w dużym stopniu wynikiem niepewności dotyczącej działań banków centralnych oraz, w konsekwencji, poruszania się notowań głównych globalnych walut. W ostatnich tygodniach przedstawiciele kluczowych banków centralnych, przede wszystkim Rezerwy Federalnej oraz Europejskiego Banku Centralnego, potwierdzili swój zamiar walki z wysoką inflacją i odważnych podwyżek stóp procentowych, nawet kosztem gorszej sytuacji w gospodarce.


wykres


Dzisiaj znów Fed i EBC będą w centrum uwagi. Centralnym punktem dnia na rynkach finansowych będzie decyzja EBC w sprawie poziomu stóp procentowych w strefie euro. Oczekiwana jest ich podwyżka o 75 punktów bazowych, co oznaczałoby, że stopa depozytów będzie dodatnia po raz pierwszy od kilku lat. Wyraźna podwyżka stóp procentowych w strefie euro stanowiłaby pewną równowagę dla podwyżek w USA i mogłaby pomóc notowaniom euro, zbijają w dół wartość dolara, a co za tym idzie, przyczyniając się do wyższych wycen złota.


Decyzja ECB nie jest jednak jedynym ciekawym czynnikiem, istotnym dzisiaj dla inwestorów na rynku złota. Inwestorzy będą dzisiaj śledzić także dane z amerykańskiego rynku pracy oraz wystąpienie Jerome Powella, podczas którego szef Fed prawdopodobnie nakreśli dalsze plany tej instytucji, dotyczące polityki monetarnej w USA.


Z tej przyczyny, dzisiaj notowania złota pozostaną pod silnym wpływem retoryki banków centralnych oraz sytuacji na rynkach walutowych. Im silniejszy dolar, tym dla złota gorzej – i odwrotnie: im większa presja na spadek wartości dolara, tym większa szansa na wyraźniejsze odbicie notowań złota.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

08.09.2022


Tagi: złoto, metale szlachetne, notowania