Dominacja dolara na rynku walutowym

Wtorkowa sesja nie przyniosła większej zmienności na rynku walutowym. Kurs EUR/PLN zwyżkował o 0,23%, kończąc dzień w pobliżu poziomu 4,73, a USD/PLN zwyżkował o 0,49% zamykając sesję w okolicach 4,77. Para walutowa EUR/USD pogłębiła 20-letnie minima. W trakcie sesji ta najpopularniejsza para była kwotowana poniżej 0,986. Jest to trzeci tydzień, kiedy cena zamknięcia EUR/USD znajduje się poniżej parytetu, czasami podczas sesji przebijając poziom 1,00, który z technicznego punktu widzenia może stać się linią oporu popytu tej pary walutowej.

W czwartek odbędzie się posiedzenie EBC, od którego oczekuje się podwyżki stóp procentowych o 75 pb. Obawy o energetyczne bezpieczeństwo Europy pogłębiają słabość euro. Informacja o wstrzymaniu dostaw gazu przez gazociąg Nord Stream stawia gospodarki Starego Kontynentu w niewygodnym położeniu, co kontrastuje z dosyć dobrymi danymi makroekonomicznymi napływającymi zza Atlantyku. Potwierdzają to piątkowe dane dotyczące kondycji rynku pracy i wtorkowe odczyty wskaźnika ISM dla usług w USA, które pozytywnie wpłynęły na kurs USD. Dobre dane makroekonomiczne i najwyższa od 2014 roku rentowność 30-letnich papierów skarbowych powoduje, że eksperci oczekują we wrześniu stanowczej podwyżki stóp procentowych przez Fed równej 75 pb.

Pomimo dzisiejszego posiedzenia RPP można zauważyć, że lokalne czynniki mają znikomy wpływ na notowania walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Obecna sytuacja geopolityczna w znaczącym stopniu wpływa na awersję do ryzyka wśród inwestorów. Można zakładać, że podniesienie stóp o 25 pb. w Polsce wpłynie pozytywnie na kurs złotego tylko chwilo, gdyż od Fedu i EBC oczekuje się podwyżek na poziomie 75 pb.
Autor: Daniel Targosz, Trading Desk Manager, Superfund TFI
Źródło: Superfund TFI
07.09.2022
Tagi: waluty, dolar, notowania