QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Po lipcowym odbiciu sprzedaż mieszkań znowu spadła

wykres


Z danych portalu mieszkaniowego tabelaofert.pl za sierpień tego roku wynika, że łączna sprzedaż nowych mieszkań na siedmiu największych rynkach w Polsce spadła o 10,1% w stosunku do lipca, oraz o ponad 47% w stosunku do sierpnia ubiegłego roku. Spadki jednak nie dotyczą mieszkań gotowych lub prawie gotowych (do odbioru do końca roku) – takie lokale sprzedają się o prawie 250 % szybciej niż pozostałe mieszkania. Pomimo słabej sprzedaży ceny stoją w miejscu, choć realnie są one nieco niższe dzięki powszechnym promocjom i rabatom.


W sierpniu 2022 roku na największych rynkach nieruchomości w Polsce: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice oraz Trójmiasto, sprzedano łącznie 2 551 mieszkań. Największe spadki miesiąc do miesiąca zanotowały Poznań i Łódź, zaś wzrosty sprzedaży Warszawa i Wrocław. Jeśli chodzi o dane miesięczne dla poszczególnych miast to – zwłaszcza dla mniejszych rynków – należy podchodzić do nich z dużą rezerwą. Okres urlopowy powoduje często, brak podpisywania umów deweloperskich w jednym miesiącu, a kumulację w kolejnym.


wykres


wykres


- W sierpniu kupujący wyjechali na wakacje i po lipcowym niewielkim odbiciu sprzedaż mieszkań znów siadła. Należy jednak pamiętać, że w każdym analizowanym przez nas roku dane sierpniowe są zawsze słabsze niż lipcowe, bo sierpień ze względu na układ kalendarza jest miesiącem chętniej wybieranym na urlop, zarówno przez klientów jak i pracowników działów sprzedaży. We wrześniu spodziewamy się już solidnego odbicia - prognozuje Robert Chojnacki, założyciel serwisu tabelaofert.pl.


Portal mieszkaniowy tabelaofert.pl opublikował także dane dotyczące cen sprzedanych mieszkań. Wynika z nich, że pomimo niskiej sprzedaży ceny nie chcą spadać, na siedmiu badanych rynkach symboliczny spadek (-0,7%) był tylko w Poznaniu, natomiast na pozostałych można zauważyć niewielkie wzrosty (od 0,3% do 2,4%).


Publikowane ceny mieszkań nie uwzględniają powszechnie udzielanych obecnie rabatów oraz czasowych promocji. Z naszych danych wynika, że tam gdzie jest rabat, jest też sprzedaż. Deweloperzy, którzy ich nie udzielają notują znacznie gorsze rezultaty sprzedażowe. Widać jednak niechęć deweloperów do obniżania cen, ponieważ uniemożliwiają im to wysokie koszty finasowania - zaznacza Robert Chojnacki.


wykres


Serwis tabelaofert.pl przeanalizował również tempo sprzedaży mieszkań w zależności od terminu oddania. Okazało się, że mieszkania gotowe lub prawie gotowe (z terminem odbioru do końca roku) sprzedają się znacznie szybciej niż pozostałe lokale. Gdyby tempo sprzedaży było takie jak w sierpniu to wszystkie mieszkania gotowe oraz z terminem realizacji do końca 2022 roku sprzedałyby się w czasie nieco ponad 12 miesięcy, natomiast do sprzedaży pozostałych lokali potrzebne byłoby prawie 29 miesięcy, czyli prawie 2,5 raz więcej.


wykres


- Obecnie problemy ze sprzedażą mieszkań deweloperskich w znacznie mniejszym stopniu dotyczą lokali gotowych głównie ze względu na bardzo silny rynek najmu. Zwracam uwagę, że po pierwszym lipca, czyli po wprowadzeniu nowej ustawy deweloperskiej, która znacznie podniosła koszty prowadzenia projektu deweloperskiego obserwujemy masowe wstrzymywanie się deweloperów z uruchamianiem nowych inwestycji. Jak tak dalej pójdzie to pod koniec 2023 roku nie będzie ofert mieszkań gotowych na rynku pierwotnym, a ponieważ na rynku wtórym część sprzedających wycofała się ze sprzedaży i zdecydowała się na wynajem, to możemy mieć problem z dostępnością lokali - podkreśla Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich.


Źródło: Rednet24

06.08.2022


Tagi: budownictwo mieszkaniowe, oddane mieszkania, oferta deweloperów


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...