QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Gwałtowne przeceny ropy naftowej

foto

Sierpień na rynku ropy naftowej zakończył się wyraźnymi spadkami notowań. Cena ropy naftowej WTI zniżkowała do okolic 89 USD za baryłkę, a notowania ropy gatunku Brent spadły do rejonu 95-96 USD za baryłkę.


Na pesymistyczne nastroje na rynku ropy naftowej złożyło się kilka przyczyn. Po pierwsze, jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych świadczą o tym, że są oni zdeterminowani do walki z wysoką inflacją i to właśnie ją uznają teraz za głównego wroga gospodarki. To oznacza, że nie będą oni powstrzymywać się przed dalszym podwyższaniem stóp procentowych i utrzymywaniem ich na wysokim poziomie, a to przełoży się na większe prawdopodobieństwo postępującego spowolnienia gospodarczego.


wykres


Po drugie, negatywny sentyment na rynku ropy naftowej wynika także z pojawiających się znów problemów gospodarki Chin. Odczyty indeksów PMI dla przemysłu wskazują na spadek aktywności tamtejszego przemysłu w sierpniu. Czwartkowy odczyt PMI dla przemysłu, przygotowywany przez Caixin/Markit, znalazł się na poziomie poniżej 50 pkt. po raz pierwszy od trzech miesięcy, a odczyt według CFLP także w lipcu nie przekroczył tej symbolicznej bariery. Ponadto, w południowych Chinach znów pojawiło się zagrożenie pandemiczne i wprowadzone zostały nowe restrykcje.


Po trzecie, w bieżącym roku na światowym rynku ropy naftowej oczekiwana jest nadwyżka. Według najnowszych wyliczeń kartelu OPEC, wyniesie ona 400 tys. baryłek dziennie, co jest mniejszym poziomem nadwyżki niż poprzednio, ale mimo wszystko pokazuje, że nawet spadek rosyjskiej produkcji oraz problemy z wydobyciem ropy w niektórych krajach OPEC nie są w stanie przełożyć się na deficyt.


wykres


Oczekiwania nadwyżki wynikają z faktu, że także popyt na ropę naftową w tym roku jest rozczarowujący. W obliczu wysokich cen paliw oraz wielu innych produktów, oraz niekorzystnych uwarunkowań do prowadzenia działalności gospodarczej, zapotrzebowanie na ropę naftową spada, a konsumenci oraz przemysł ostrożnie podchodzą do każdego wydatku.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

01.09.2022


Tagi: ropa, notowania