QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Spadkowy początek tygodnia na rynkach metali szlachetnych

foto

Poprzedni tydzień na rynkach finansowych był okresem zniżek cen metali szlachetnych. W przypadku złota i srebra, spadki były praktycznie nieprzerwane i zniwelowały one wcześniejsze dwa tygodnie zwyżek.


Na początku nowego tygodnia sytuacja na rynkach metali szlachetnych nie zmienia się istotnie. Nadal dominuje strona podażowa, a poniedziałkowa sesja zakończyła się na minusie zarówno dla notowań złota (-0,8%), jak i srebra (-1%). We wtorek rano ceny obu kruszców pozostają w konsolidacji blisko poniedziałkowych minimów. Dla złota oznacza to poziom tuż poniżej 1750 USD za uncję, a dla srebra okolice 18,90 USD za uncję.


wykres


Główną przyczyną słabości notowań złota i srebra jest siła amerykańskiego dolara. W poprzednim tygodniu wartość dolara dynamicznie rosła z dnia na dzień, wywierając presję na notowania wielu surowców, z metalami szlachetnymi na czele.


Dolar powrócił do zwyżek z dwóch głównych przyczyn. Po pierwsze, ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej zasugerowały, że Fed nie będzie zwalniał tempa zacieśniania polityki monetarnej, ponieważ uznaje, że walka z inflacją jest jeszcze daleka od zakończonej, a amerykańska gospodarka jest na tyle silna, że podwyżki stóp procentowych wytrzyma. Po drugie, dolar zwyżkuje na fali wzrostu awersji do ryzyka na globalnym rynku finansowym, wywołanego obawami o recesję w największych gospodarkach świata oraz potencjalnymi problemami Europy z dostawami surowców energetycznych. Pod tym kątem dolar amerykański pozostaje w ostatnim czasie lepszą „bezpieczną przystanią” niż metale szlachetne.


wykres


Warto przy tym zaznaczyć, że o ile notowania złota i srebra znajdują się pod presją podaży przy ich wycenie w dolarach, to z punktu widzenia polskich inwestorów, oba kruszce utrzymują swoją wartość. W ostatnich dniach istotnie spadła bowiem także wycena złotego w stosunku do amerykańskiego dolara, co sprawia, że notowania obu kruszców, wyceniane w PLN, utrzymują się relatywnie wysoko.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

23.08.2022


Tagi: złoto, metale szlachetne, notowania