QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Czy to już koniec odbicia?

wykres


W ciągu ostatnich 30 dni zaobserwować mogliśmy znaczne odbicie na indeksach. Nasdaq Composite zyskał 13.9%, S&P 500 10,6%, a Russell 2000 16,9%. Niemiecki Dax wzrósł natomiast 8.7%. Wzrosty na giełdzie dają do zrozumienia, że wśród inwestorów rośnie nadzieja na uniknięcie scenariusza recesyjnego oraz ustabilizowanie inflacji w najbliższych miesiącach.


Ku pozytywnemu myśleniu skłaniają m.in spadki inflacji CPI w USA (8.5% w lipcu r/r wobec 9.1% w czerwcu r/r) oraz Niemczech (7.5% r/r w lipcu wobec 7.6% r/r w czerwcu). Impulsem do dalszych wzrostów są także czwartkowy odczyt wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (spadek z 262 tys. do 250 tys. wobec oczekiwanego wzrostu do 266 tys.) oraz dane indeksu Fed z Filadelfii mówiące o nastawieniu przedsiębiorców (znaczny wzrost w ciągu miesiąca z -12.3 do 6.2).


wykres


Choć pozytywów jest sporo, to nie należy zapominać, że do celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej jeszcze bardzo daleko (uśrednione 2%). Nie ma gwarancji, że spadek inflacji będzie trwały i nie doczekamy się pewnego okresu stabilizacji na poziomie znacznie powyżej wspomnianych 2%. Jeśli sytuacja gospodarcza się pogorszy, zatrudnienie pozostanie na względnie wysokim poziomie, natomiast inflacja nie spadnie znacząco, to Rezerwie Federalnej może zabraknąć pretekstów do wsparcia gospodarki obniżką stóp procentowych i dodrukiem w momencie, kiedy będzie tego najbardziej potrzebować. A to wszystko w perspektywie prawdopodobnego kryzysu energetycznego, który najmocniej odczuje Europa. Co prawda Stany Zjednoczone nie są aż tak narażone na braki energii, jednakże ceny surowców energetycznych na światowych rynkach wpłyną na niemal każdą gospodarkę.


wykres


Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 8,9% r/r w lipcu wobec 8,6% r/r w czerwcu. Jest to wynik zgodny z oczekiwaniami. Rynek wycenia obecnie podwyżkę stóp procentowych podczas wrześniowego posiedzenia EBC na 50 pb. Byłby to znaczny ruch, ale tylko w kontekście Europejskiego Banku Centralnego. Pod względem tempa podwyżek Rezerwa Federalna znajduje się znacznie przed jej europejskim odpowiednikiem.


Autor: Mateusz Szymański, Trader w Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

21.08.2022


Tagi: rynki finansowe, giełdy, akcje, indeksy, notowania