QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Czy w Polsce nakręciła się już spirala cenowo-płacowa?

wykres


Może się wydawać, że rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji – ponieważ w Polsce jest bardzo niskie bezrobocie, zarówno to rejestrowane, jak i mierzone przez wskaźnik osób gotowych do podjęcia działalności zawodowej. Te wskaźniki są naprawdę bardzo niskie – ale to także oznacza, że pracownicy mają bardzo silną pozycję przetargową.


Niestety, wynagrodzenia rosły szybciej niż wydajność pracy w naszym kraju. A to już prowadzi do nierównowagi i w pewnym stopniu do inflacji. Wydając wyższe wynagrodzenia podnosimy poziom cen konsumpcyjnych i wówczas widzimy rosnącą inflację. To jest tak zwany efekt drugiej rundy – czyli gdy ludzie widzą wysoki wzrost cen, chcą szybko przygotować się i przyjąć strategie obronne. Dlatego jeszcze więcej wydają – chroniąc przed inflacją swoje pieniądze w towarach czy w usługach. Podnoszą się ceny produkcji i tak właśnie nakręca się spirala inflacyjna, cenowo-płacowa.


– Sądzę, że skumulowały się w polskiej gospodarce lata błędów, które popełniały władze w naszym kraju. Rzadko sobie zdajemy sprawę z tego, jak wielki wpływ na rozregulowanie gospodarki ma czynnik ideologiczny i ideowy. Taki na przykład, jak utrzymywanie niskiego bardzo bezrobocia – powiedział serwisowi eNewsroom Grzegorz Cydejko, publicysta ekonomiczny.


– Jak wiemy, w ideologii każdej władzy jest to, by ludzie mieli pracę i to jest słuszne. Kiedy jednak robimy wszystko w ten sposób, by gospodarka zatrudniała głównie ludzi o niskich kwalifikacjach – to ostatecznie dochodzimy do takiej sytuacji, w której w danej gospodarce nie ma już kto pracować. Bardzo rzadko słyszę takie analizy, które wskazują na problem rynku pracy, jako na problem bazowy – ważny dla wysokiego poziomu inflacji, jaką już wszyscy odczuwamy. Nie jest to jednak normalne, kiedy wypracowujemy kwantum wartości, ale otrzymujemy za to dwa razy więcej pieniędzy. Ogromna większość wskaźnika inflacji, którym mierzymy nierównowagę w naszej gospodarce, pochodzi właśnie z błędów w polityce gospodarczej. Błędy odciskają się na inflacji na poziomie około 9-10 punktów procentowych – we wskaźniku, który obecnie sięga 15,5%, a pewnie przekroczy 16. Tylko 5 punktów procentowych to efekt dwóch plag, które spotkały Europę i świat – czyli pandemii Covid i wojny Putina o likwidację Ukrainy. Niestety, nie ma dobrej metody, by łagodnie wyjść z takiego poziomu nierównowagi, jak mamy obecnie. Musi to nas wszystkich zaboleć. Musimy po prostu zbiednieć i to jest najgorsza wiadomość gospodarcza z ostatniego roku, a nawet 3 lat – przewiduje Cydejko.


Źródło: eNewsroom

17.08.2022


Tagi: inflacja, wzrost cen, płace, spirala cenowo-płacowa, Grzegorz Cydejko


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...