QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Nietrwałe wzrosty cen złota

foto

Wczorajsza sesja na globalnych rynkach finansowych upływała pod znakiem wyczekiwania na jedno główne wydarzenie: odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za lipiec. I rzeczywiście, odczyt ten wprowadził na rynek większą dozę niepewności oraz otworzył go na nowe scenariusze związane z możliwymi działaniami Rezerwy Federalnej.


Odczyt inflacji w USA okazał się niższy od oczekiwań. Inflacja CPI w ujęciu rdr znalazła się na poziomie 8,5% przy oczekiwaniach wskazujących na 8,7%. Jest to również niższy odczyt niż czerwcowe 9,1% rdr, co samo w sobie było uspokajającym wynikiem.


wykres


Dla inwestorów niższy odczyt inflacji oznacza jedno: brak pewności co do dalszej wyjątkowo jastrzębiej polityki Fedu i potencjalnego tempa podnoszenia stóp procentowych. Fed w ostatnich miesiącach wspominał, że swoimi działaniami chce doprowadzić do obniżenia wskaźników inflacji, a fakt, że pojawiają się pierwsze efekty, budzi oczekiwania, że w kolejnych miesiącach Fed może być już mniej agresywny pod kątem prowadzonej polityki monetarnej.


Na fali tych oczekiwań wczoraj dynamicznie spadła wartość amerykańskiego dolara, co z kolei przyczyniło się do zwyżek notowań złota. Tuż po publikacji danych dotyczących inflacji w USA, cena złota podskoczyła z rejonu 1790-1792 USD za uncję do okolic 1805-1807 USD za uncję. O ile jednak presja spadkowa na amerykańskim dolarze utrzymywała się także w kolejnych godzinach, na rynku złota zwyżki okazały się nietrwałe. Do końca sesji notowania kruszcu zniwelowały cały wcześniejszy wzrost.


Powrót do spadków cen złota częściowo wynikał z wypowiedzi przedstawicieli Fed, że nie mają oni zamiaru zwalniać tempa podwyżek stóp procentowych. Szefowie Fed z Chicago i Minneapolis podkreślili, że walka z inflacją nie jest jeszcze wygrana, a to oznacza plany dalszego zacieśniania polityki monetarnej w USA. Te informacje oznaczają, że wycena dolara może być podtrzymywana wysoko przez jastrzębi Fed, co jeszcze przez jakiś czas może hamować istotne zwyżki cen złota.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

11.08.2022


Tagi: złoto, metale szlachetne, notowania