QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Mieszane dane dotyczące importu surowców do Chin

foto

Na początku bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych uwagę inwestorów zwróciły dane dotyczące handlu zagranicznego Chin. Pojawiły się one już w niedzielę, ale właśnie w poniedziałek miały największy wpływ na ceny. Nie był to jednak wpływ jednoznaczny, ponieważ o ile informacje dotyczące handlu zagranicznego ogółem zostały odczytane jako dobre, to same dane dotyczące importu surowców miały już mieszany wydźwięk.


Na plus wyróżniały się dane dotyczące importu węgla do Chin. W lipcu wzrósł on aż o 23,9% w stosunku do wcześniejszego miesiąca, co było największą dynamiką spośród wszystkich surowców i towarów. Warto jednak zaznaczyć, że zwyżkę tę uznaje się za tymczasową i jest duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych miesiącach już się ona nie powtórzy.


wykres


wykres


Z kolei największym rozczarowaniem były dane dotyczące lipcowego importu ropy naftowej do Chin. W poprzednim miesiącu wyniósł on zaledwie 8,79 mln baryłek dziennie. To co prawda delikatna zwyżka w stosunku do czerwca (kiedy znalazł się na poziomie 8,2 mln baryłek dziennie), jednak ogólnie oba wspomniane miesiące notowały najmniejszy import ropy naftowej na przestrzeni ostatnich 4 lat.


wykres


Trzeba podkreślić, że dla całych siedmiu pierwszych miesięcy 2022 roku przeciętny import ropy ukształtował się na poziomie 9,98 mln baryłek, czyli o 4% niższym niż w tym samym okresie 2021 roku. Ma to jednak ważne uzasadnienie: warto pamiętać, że w pierwszej połowie bieżącego roku Chiny borykały się z nawracającymi ogniskami pandemii, które prowadziły do lockdownów, a te obniżały popyt na paliwa w tym kraju.


wykres


Wracając do metali: ich import łącznie prezentował się umiarkowanie optymistycznie. W lipcu import miedzi nieznacznie spadł w stosunku do czerwca, ale wzrósł o 9,3% w ujęciu rdr. Z kolei import rudy żelaza w poprzednim miesiącu zwyżkował o 2,6% mdm i 3,1% rdr. W obu przypadkach istotne w kontekście kolejnych miesięcy będzie jednak to, czy Chiny postawią na zdecydowane stymulowanie tamtejszego sektora przemysłowego.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

09.08.2022


Tagi: surowce, import, Chiny