QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Odczyty PMI na minus

wykres


Druga połowa tygodnia przyniosła sporą dawkę negatywnych danych. Odczyty PMI w sektorach usług dla Włoch i Niemiec za lipiec wyniosły odpowiednio 48.4 oraz 49.7 (spadki z 51.6 i 52.4 za miesiąc poprzedzający). Analogiczny PMI dla Francji spadł natomiast z 53.9 do 53.2. Warto w tym miejscu przypomnieć, że odczyty wspomnianego wskaźnika poniżej 50 punktów oznaczają spadek aktywności ekonomicznej w opinii ankietowanych.


Dodając do tego spadek zamówień w Niemczech za czerwiec (spadek o 9% r/r) otrzymujemy pakiet informacji skłaniających do rozważania scenariusza recesyjnego. Warto będzie zwracać uwagę szczególnie na gospodarkę niemiecką, której uzależnienie od rosyjskiego gazu na pewno nie pomoże. Zwłaszcza w przypadku ewentualnych kolejnych ograniczeń przesyłu gazu przez rurociąg Nord Stream 1. Pewnym pozytywem jest natomiast odczyt inflacji PPI w strefie euro (35.8% r/r w lipcu wobec 36.3% r/r za czerwiec). Jest to drugi miesiąc z rzędu, w którym wzrost cen producentów spowalnia.


Usługowy PMI dla USA również nie napawa optymizmem (47.3 w lipcu wobec 52.7 w czerwcu). Indeks ISM dla sektora usług wskazał natomiast wzrost z 55.3 za czerwiec do 56.7 w lipcu. Warto zwrócić uwagę także na dane z rynku pracy w Stanach, gdzie w czerwcu odnotowano spadek dostępnych miejsc pracy o 605 000. Jest to największy od przeszło dwóch lat spadek wakatów. Mniej dostępnych stanowisk to większe trudności w znalezieniu zatrudnienia, co w pewnym stopniu powinno przełżzyć się na liczbę bezrobotnych w niedalekiej przyszłości.


Dzisiaj po 14:30 poznamy najważniejsze dane z amerykańskiego rynku pracy dotyczące stopy bezrobocia oraz zmiany liczby pracujących w sektorze pozarolniczym (change in nonfarm payrolls). Powyższe odczyty wskażą czy koniec serii podwyżek stóp procentowych jest bliski. Nie należy także wykluczyć scenariusza, w którym duża dawka negatywnych informacji z gospodarki skłoni Powella i jego zespół do rozważań na temat obniżek oprocentowania, prawdopodobnie także do wznowienia dodruku. Warto przypomnieć, że chęć osiągnięcia pełnego zatrudnienia w gospodarce (cokolwiek miałoby to oznaczać) była pretekstem dla Rezerwy Federalnej do utrzymywania luzowania ilościowego i zwlekania z podwyższaniem stóp procentowych przez tak długi okres. We wspomnianym scenariuszu, przy tak wysokiej inflacji, polityka prowadzona przez Fed musiałaby być naprawdę wyważona, by zachować względną stabilność w gospodarce przy jednoczesnym trzymaniu wskaźników inflacyjnych pod kontrolą.


Autor: Mateusz Szymański, Trader w Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

08.08.2022


Tagi: odczyty pmi, rynki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...