QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Tydzień rozpoczęty zniżką cen ropy

foto

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużej zniżki notowań ropy naftowej. W poniedziałek cena ropy Brent zniżkowała o prawie 4%, schodząc do poziomu 100 USD za baryłkę, będącego ważną psychologiczną barierą. We wtorek rano notowania ropy Brent już naruszyły tę barierę w dół, schodząc do poziomów dwucyfrowych.


Presja na ceny ropy naftowej pojawiła się głównie w związku z szerszym nastawieniem risk-off wśród globalnych inwestorów. Poniedziałkowa sesja upłynęła pod znakiem odczytów indeksów PMI dla przemysłu w wielu krajach świata, które w większości pokazały niepokojący obraz sytuacji gospodarczej. Duża część lipcowych odczytów indeksów PMI dla przemysłu znalazła się poniżej ważnej bariery 50 pkt., a te, które znalazły się powyżej niej, i tak w większości pokazały spadek aktywności przemysłowej.


wykres


Dla inwestorów powyższe dane były potwierdzeniem oczekiwań związanych ze spowolnieniem gospodarczym na świecie. Jednak w bieżącym tygodniu nie tylko dane makro budzą wiele emocji: uwagę przyciąga także spotkanie państw OPEC+, które odbędzie się już 3 sierpnia, a podczas którego zapadnie decyzja ws. poziomu limitów produkcji ropy naftowej we wrześniu.


Sytuacja jest ciekawa, bowiem rozszerzony kartel OPEC+ wycofał się już z pandemicznych cięć produkcji ropy naftowej i obecnie nie ma presji na to, aby dalej podwyższać limity wydobycia tego surowca. W związku z tym, oczekiwane jest pozostawienie limitów produkcji ropy naftowej na niezmienionym poziomie we wrześniu.


Alternatywny scenariusz zakłada jedynie symboliczne podwyższenie limitów, które ma być ukłonem wobec państw zachodnich, które borykają się z problemami z dostawami ropy po nałożeniu sankcji na Rosję, jak również ze szczególnie wysoką inflacją, wywołaną w dużym stopniu wysokimi cenami ropy naftowej oraz innych surowców energetycznych.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

02.08.2022


Tagi: ropa, notowania