QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Miedź odrabia straty

wykres


Po osiągnięciu 15 lipca najniższej ceny aż od grudnia 2020, miedź odnotowuje solidne odbicie. Na londyńskiej LME wtorkowa sesja zamknęła się na poziomie 7536,5$/MT, choć w ciągu dnia płacono już nawet 7700$/MT. Warto dodać, że w ciągu ostatnich trzech sesji cena miedzi systematycznie rosła z okolic poziomu 7300$/MT, co daje około 3-procentowy wzrost.


wykres


Obawy o rozwój sytuacji w Peru podbijają ceny miedzi. Przez ten południowoamerykański kraj przetacza się fala protestów w górnictwie, przez co wiele przedsiębiorstw znacząco obniżyło swoje oczekiwania produkcyjne. W poniedziałek spółka MMG zapowiedziała, że wręcz zawiesza swój cel wydobycia, bowiem produkcja spadła aż o 60% w kopalni Las Bambas. W poprzednim tygodniu podobne ruchy zanotowały również Vale i Antofagasta.


Handlujący również bardzo dobrze przyjęli informację o dalszym wsparciu płynącym ze strony chińskiego rządu. Rada Państwa zamierza ustanowić specjalny fundusz służący do finansowego ratunku kilkunastu deweloperów, wskazanych przez władze lokalne. Jego wartość nie jest co prawda wielka, bo w skali kraju wynosi 50 miliardów juanów, czyli około 7,5 miliardów dolarów. Fundusz jednakże może być jeszcze kilkukrotnie zwiększony, a po drugie wyraża zdecydowaną intencję kierownictwa Państwa Środka, by za wszelką cenę pobudzić rynek i wesprzeć zaufanie kupujących.


We wtorek chińskie Ministerstwo Finansów podało, że w czerwcu wartość specjalnych obligacji infrastrukturalnych emitowanych przez rządy lokalne była dwukrotnie wyższa od tej zanotowanej w maju. Ponadto był to najwyższy miesięczny wynik od 2019 roku. Wzmożenie popytu u największego importera tego kluczowego w inwestycjach metalu z pewnością da paliwo kupującym, a ewentualne fiasko programu może przerwać odbicie.


Dzisiejsza sesja na LME przynosi ponownie lekki wzrost. Rynek miedzi otworzył się na poziomie 7549$/MT, a o 9:45 płaci się około 7560$/MT. Dla środowego handlu kluczowa jest decyzja Fedu, bowiem słaby dolar może wesprzeć popyt na ten metal na świecie.


Autor: Jakub Kalemba, Trader w Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

27.07.2022


Tagi: miedź, notowania