QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Inwestycje w nieruchomości komercyjne w Polsce wzrosły prawie o połowę. W pierwszym półroczu br. wydano 2,88 mld euro

wykres


W nieruchomości komercyjne w Polsce w pierwszym półroczu 2022 r. zainwestowano 2,88 mld euro, czyli o 44 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – wynika z raportu CBRE. Największą transakcją była sprzedaż The Warsaw Hub firmie Google za prawie 586 mln euro. To największa transakcja zakupu pojedynczego budynku w historii naszego kraju. W całej Europie w pierwszym półroczu 2022 r. zainwestowano 152 mld euro, czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Pobito tym samym dotychczasowy rekord z 2018 r. kiedy inwestycje wyniosły 151 mld euro.


- Wolumen inwestycyjny, który zobaczyliśmy w Polsce po pierwszym półroczu 2022 r. to drugi co do wielkości wolumen w historii naszego rynku. Tylko w 2018 r. odnotowaliśmy lepsze wyniki. To pokazuje, że wyszliśmy bardzo sprawnie z pandemii, co znalazło odzwierciedlenie w mocnym otwarciu w pierwszym kwartale. Dodatkowo, pomimo wojny w Ukrainie i jej implikacji na rynki finansowe oraz ogólną sytuację gospodarczą, odnotowaliśmy znaczące transakcje także w drugim kwartale. Aktywność w sektorze biurowym wzrosła o 59 proc. w pierwszym półroczu br. Natomiast w handlu, dzięki dwóm transakcjom portfelowym w pierwszym kwartale 2022 r. wzrost wyniósł aż 173 proc. Nieco spadła aktywność w sektorze magazynowym, bo o 19 proc., ale to efekt wysokiej bazy z poprzedniego roku. Wtedy inwestycje w magazyny wyniosły aż 869 mln euro, czyli najwięcej ze wszystkich sektorów – komentuje Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych z CBRE.


W Europie wyróżniają się Irlandia i Belgia, Polska na sporym plusie


Z najnowszego raportu CBRE wynika, że inwestycje w europejskie nieruchomości komercyjne osiągnęły poziom 152 mld euro w pierwszej połowie 2022 r. Wolumen inwestycji wzrósł o 10 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2021 r. i przekroczył rekord z 2018 r., kiedy wydano 151 mld euro. Rekordowe pierwsze półrocze było wynikiem świetnego pierwszego kwartału, w którym łączna wartość inwestycji sięgnęła 84 mld euro. Był to drugi najsilniejszy kwartał po rekordzie z 2020 r. Wolumeny w drugim kwartale spadły nieco, bo o 11 proc. do 68 mld euro, ponieważ zwiększone koszty finansowania zewnętrznego i niepewność gospodarcza spowolniły działalność inwestycyjną. Na ceny nieruchomości wpływała również wysoka inflacja na całym świecie oraz wzrost stóp procentowych.


Pod względem wartości inwestycji w Europie wyróżniała się Irlandia (+47 proc.) oraz Belgia (+134 proc.). Za wynik w Irlandii odpowiada Hibernia REIT, który zbudował portfel składający się z nieruchomości biurowych, mieszkaniowych i magazynowych. Włochy (+53 proc.), Holandia (+37 proc.), Hiszpania (+44 proc.) i Francja (+24 proc.) również odnotowały wzrosty wolumenów. W Polsce w pierwszej połowie 2022 r. wzrost wyniósł 44 proc. W sumie w nieruchomości komercyjne znajdujące się w Polsce zainwestowano w tym czasie 2,88 mld euro.


Biura na wznoszącej, handel z oznakami ożywienia


Powrót pracowników do biur spowodował, że inwestycje w tym sektorze wzrosły w pierwszym półroczu 2022 r. o 19 proc. Również w handlu widać ożywienie – na skutek dużej transakcji w Hiszpanii wolumen transakcji w tym sektorze w Europie wzrósł aż o 54 proc.


W Polsce również wyróżnia się sektor biurowy i handlowy. W tym pierwszym wzrost w pierwszym półroczu 2022 r. wyniósł aż 59 proc. w porównaniu rok do roku. Natomiast dzięki dwóm transakcjom portfelowym w pierwszym kwartale 2022 r. sektor handlowy urósł o aż 173 proc. Spadki zanotowano w sektorze magazynowym o 19 proc., co jest efektem wysokiej bazy z poprzedniego roku.


- Pomimo wyższych kosztów finansowania, inwestorzy zachowali apetyt na nieruchomości komercyjne, szczególnie jako częściowe zabezpieczenie przed inflacją. Ma to wpływ na uzyskiwane stopy kapitalizacji, a rynek jest w momencie wyznaczania nowego punktu równowagi. W najbliższych miesiącach spodziewamy się zamknięcia kilku znaczących transakcji oraz rozpoczęcia nowych procesów, co podkreśli stabilną pozycję Polski i pokaże płynność rynku – podsumowuje Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych z CBRE.


Źródło: CBRE

19.07.2022


Tagi: nieruchomości komercyjne, inwestycje, transakcje, stopy zwrotu


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...