Cena złota w okolicach 1700 USD za uncję
Notowania metali szlachetnych, wraz z nadejściem początku nowego tygodnia, próbowały odbić w górę. Warunki sprzyjały takiemu ruchowi: od piątku osłabiał się bowiem amerykański dolar, co stwarzało notowaniom wielu surowców, z metalami szlachetnymi na czele, dogodne uwarunkowania do odbicia w górę.
Jednym z Istotnych czynników, które wpływały na oczekiwania przynajmniej krótkoterminowego odbicia cen złota i pozostałych kruszców, był fakt, że w ostatnim czasie ceny te dynamicznie spadły, sprowadzając notowania w techniczny rejon wyprzedania rynku.
Jednak końcówka poniedziałkowej sesji potwierdziła jedynie słabość strony popytowej na rynku złota. Cena kruszcu, po początkowym odbiciu w górę, została na nowo zepchnięta w dół, do okolic 1700 USD za uncję. Tym samym, cena złota pozostaje w okolicach najniższych poziomów cenowych od początku sierpnia 2021 roku, czyli od prawie roku.

Szansa na odbicie notowań w górę nadal jednak istnieje, zarówno technicznie, jak i fundamentalnie. Pod kątem technicznym, warto zwrócić uwagę na fakt, że złoto znajduje się tuż powyżej kolejnej psychologicznej bariery, czyli poziomu 1700 USD za uncję. Z kolei pod kątem fundamentalnym uspokojeniu zniżek cen złota sprzyjają oczekiwania mniej jastrzębiego nastawienia Fed na najbliższym spotkaniu. O ile jeszcze niedawno na rynku pojawiały się spekulacje o podwyżce nawet o 100 punktów bazowych na najbliższym posiedzeniu FOMC, to obecnie zakładana jest niższa podwyżka, o 50-75 punktów bazowych. Stonowane oczekiwania mają związek m.in. z piątkowymi danymi makro z USA, które pokazały niższe oczekiwania inflacyjne.
W bieżącym tygodniu inwestorzy na rynku złota powinni z kolei obserwować działania Europejskiego Banku Centralnego. Oczekiwania zakładają, że EBC podwyższy stopy procentowe o 25 punktów bazowych, rozpoczynając dłuższy cykl podwyżek i dając szansę na odbicie w górę wartości euro i spadek notowań dolara. Jednak biorąc pod uwagę problemy gospodarcze UE, będące skutkiem wojny w Ukrainie i sankcji narzuconych na Rosję, EBC prawdopodobnie i tak pozostanie ostrożny.
Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI
Źródło: Superfund TFI
19.07.2022
Tagi: złoto, metale szlachetne, notowania