QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Cena złota w okolicach 1700 USD za uncję

foto

Notowania metali szlachetnych, wraz z nadejściem początku nowego tygodnia, próbowały odbić w górę. Warunki sprzyjały takiemu ruchowi: od piątku osłabiał się bowiem amerykański dolar, co stwarzało notowaniom wielu surowców, z metalami szlachetnymi na czele, dogodne uwarunkowania do odbicia w górę.


Jednym z Istotnych czynników, które wpływały na oczekiwania przynajmniej krótkoterminowego odbicia cen złota i pozostałych kruszców, był fakt, że w ostatnim czasie ceny te dynamicznie spadły, sprowadzając notowania w techniczny rejon wyprzedania rynku.


Jednak końcówka poniedziałkowej sesji potwierdziła jedynie słabość strony popytowej na rynku złota. Cena kruszcu, po początkowym odbiciu w górę, została na nowo zepchnięta w dół, do okolic 1700 USD za uncję. Tym samym, cena złota pozostaje w okolicach najniższych poziomów cenowych od początku sierpnia 2021 roku, czyli od prawie roku.


wykres


Szansa na odbicie notowań w górę nadal jednak istnieje, zarówno technicznie, jak i fundamentalnie. Pod kątem technicznym, warto zwrócić uwagę na fakt, że złoto znajduje się tuż powyżej kolejnej psychologicznej bariery, czyli poziomu 1700 USD za uncję. Z kolei pod kątem fundamentalnym uspokojeniu zniżek cen złota sprzyjają oczekiwania mniej jastrzębiego nastawienia Fed na najbliższym spotkaniu. O ile jeszcze niedawno na rynku pojawiały się spekulacje o podwyżce nawet o 100 punktów bazowych na najbliższym posiedzeniu FOMC, to obecnie zakładana jest niższa podwyżka, o 50-75 punktów bazowych. Stonowane oczekiwania mają związek m.in. z piątkowymi danymi makro z USA, które pokazały niższe oczekiwania inflacyjne.


W bieżącym tygodniu inwestorzy na rynku złota powinni z kolei obserwować działania Europejskiego Banku Centralnego. Oczekiwania zakładają, że EBC podwyższy stopy procentowe o 25 punktów bazowych, rozpoczynając dłuższy cykl podwyżek i dając szansę na odbicie w górę wartości euro i spadek notowań dolara. Jednak biorąc pod uwagę problemy gospodarcze UE, będące skutkiem wojny w Ukrainie i sankcji narzuconych na Rosję, EBC prawdopodobnie i tak pozostanie ostrożny.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

19.07.2022


Tagi: złoto, metale szlachetne, notowania