QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Mieszany popyt na surowce w Chinach

foto

Bieżący tydzień przynosi wiele nowych, ciekawych danych dotyczących rynku surowcowego. Jednak sytuacja istotnie się nie zmienia: nadal w notowania wielu surowców i towarów uderza siła amerykańskiego dolara oraz obawy związane z globalną recesją.


Jednym z czynników, który w największym stopniu przyciąga uwagę inwestorów na rynkach surowców, jest sytuacja w Chinach. Państwo Środka w ostatnich miesiącach przeżywało kilka fal wzrostu zakażeń koronawirusem, a ze względu na swoją politykę tzw. zera tolerancji dla Covid-19, za każdym razem oznaczało to mniejsze lub większe obostrzenia związane z próbami powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii. W konsekwencji, doszło do lockdownów w Pekinie oraz Szanghaju oraz restrykcji w wielu innych rejonach Chin, a to wpłynęło na aktywność przemysłu.


W bieżącym tygodniu pojawiły się dane dotyczące Chin, które pokazały, że obostrzenia rzeczywiście przełożyły się na popyt na surowce. Najlepiej było to widoczne na rynku ropy naftowej. W czerwcu import ropy naftowej do Chin wyniósł tylko 35,82 mln ton (czyli 8,72 mln baryłek dziennie), co było najniższym wynikiem od lipca 2018 roku. Biorąc pod uwagę całe pierwsze półrocze 2022 roku, import ropy naftowej do Chin spadł o 3% w ujęciu rdr. Jeszcze mocniej spadł import gazu: w czerwcu wyniósł on łącznie 8,72 mln ton, czyli o 15% mniej w ujęciu rdr, a dla całego pierwszego półrocza bieżącego roku zniżka wyniosła 10% rdr.


wykres


O ile sytuacja na rynkach surowców energetycznych była jednoznaczna, to już dane dotyczące importu metali były mieszane. Import rudy żelaza do Chin w czerwcu delikatnie spadł, zarówno w ujęciu rdr, jak i mdm, a wyniósł łącznie 88,97 mln ton w czerwcu. Jednak zupełnie inaczej wyglądała sytuacja na rynku miedzi, gdzie poprzedni miesiąc przyniósł zwyżkę importu aż o 15,5% mdm do poziomu ponad 537 tysięcy ton.


wykres


Podsumowując, dane dotyczące importu surowców do Chin w czerwcu trudno jednoznacznie ocenić jako optymistyczne lub pesymistyczne. Sytuacja w tej gospodarce zmienia się z tygodnia na tydzień, a w znaczącym stopniu zmiany te wynikają z liczby zakażeń koronawirusem.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

17.07.2022


Tagi: ropa, notowania