QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Radni zmienią miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla zespołu terenów olimpijskich we Wrocławiu?

wykres


Na najbliższą sesję Rady Miejskiej (14 lipca) przygotowany został projekt przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla zespołu terenów olimpijskich we Wrocławiu - całego obszaru wpisanego do rejestru zabytków. Celem jest ochrona tego wyjątkowego rejonu Wrocławia.


O planach przedstawiciele Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa opowiadali podczas spotkania z mediami.


- Tereny wokół Stadionu Olimpijskiego są niezwykle cennym obszarem Wrocławia. Obowiązują na nich dwa nieprzystające do dzisiejszego punktu widzenia na miasto plany miejscowe. Jeden plan uchwalali radni 16 lat temu, drugi uchwalono w 2013 roku. Rozumiejąc o jak ważnym dziedzictwie mówimy, za tydzień głosować będziemy za zmianą obu tych planów i ochroną tych terenów, nowymi zapisami, obejmującymi cały obszar wpisany do rejestru zabytków – tłumaczył radny Paweł Karpiński pracujący w komisji Zrównoważonego Rozwoju, Architektury i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej Wrocławia.


Zgodnie z ideą obszar Stadionu Olimpijskiego miałby być w przyszłości chroniony od zabudowy zamieszkiwania zbiorowego, jaką dopuszczają dzisiejsze plany. Nowe zapisy powstawać będą jednak w konsultacji z mieszkańcami, z uwzględnieniem ich postulatów i poszanowaniu zabytkowego charakteru miejsca.


- Chcemy uporządkować sytuacje planistyczną i chronić ten rejon. Proces uchwalania nowego planu będzie w pełni transparenty - mówiła Ewa Wolak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej we Wrocławiu.


Co ważne, zmiana dwóch dotychczasowych planów na jeden będzie wymagała współpracy z właścicielem terenu – Akademią Wychowania Fizycznego. - Jesteśmy przekonani, że władze uczelni doskonale zdają sobie sprawę z wartości dziedzictwa historycznego terenu jakim dysponują i proces przebiegać będzie bez większych utrudnień i w pełnym zrozumieniu – mówił Paweł Karpiński.


Przedstawiciele Rady Miejskiej odnieśli się także, do złożonego projektu uchwały w trybie inicjatywy obywatelskiej i dotyczącego zmian planistycznych w tamtym rejonie: - 13 czerwca 2022 roku do Biura Rady Miejskiej wpłynął projekt uchwały, w której za cel wskazano zmianę planu miejscowego dla terenów Stadionu Olimpijskiego i wprowadzenie zapisów gwarantujących zachowanie wartości kulturowej oraz integralności kompozycyjnej i funkcjonalnej zabytkowych terenów Stadionu Olimpijskiego. Zgodnie z zapisami uchwały o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przyjęcie takiej uchwały mogłoby skutkować późniejszym uchyleniem planu przez wojewodę. Nie chcielibyśmy żeby tak się stało – mówił radny Karpiński.


Radni argumentowali, głosować będą o nieprzyjmowanie zgłoszonego projektu w trybie uchwały obywatelskiej, który proponuję zmianę jedynie planu z 2013 roku, ale temat podejmują rozumiejąc postulaty społeczne.

- Chcemy, podobnie jak mieszkańcy, podjąć temat. Chcemy szerzej zająć się planami na całym tamtym obszarze – powiedział Michał Młyńczak z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa.


Tym samym zmienione zostaną oba plany obowiązujące na tamtym obszarze: plan z 2006 i 2013 roku.


Tomasz Motyka, były olimpijczyk mówił o sportowym znaczeniu całego obszaru: - Chciałbym a teren zachował swoje funkcje w przyszłości – opowiadał.


Warto nadmienić, że przystąpienie do sporządzenia nowego planu jak również przyszłe jego uchwalenie w żaden sposób nie będzie wpływać na kwestie związane z obecnym pozwoleniem na budowę w obrębie basenów. Aktualnie to trwające postępowanie sądowe rozstrzyga co do kwestii powstania w tym miejscu zabudowy.


Pozwolenie zostało wydane w oparciu o obowiązujące plany i zgodnie z prawem, a dotyczyło obiektów niewpisanych do rejestru zabytków.


Zgodnie z art. 65 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydane ostateczne decyzje o pozwoleniu na budowę nie podlegają wygaszeniu z powodu uchwalenia w ich miejscu nowego planu miejscowego o odmiennych ustaleniach.


Źródło: UM Wrocławia

08.07.2022


Tagi: stadion olimpijski, zespół terenów olimpijskich we Wrocławiu, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, radni


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...