QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Stany Zjednoczone bardzo blisko technicznej recesji

wykres


Według ostatniego szacunku PKB w II kwartale przygotowywanego na podstawie miesięcznych danych przez Fed z Atlanty, amerykańska gospodarka skurczyła się w tym okresie o 1% kw/kw (SAAR), po raz drugi z rzędu. Oznacza to, że Stany Zjednoczone znalazły się w tym, co nazywa się „techniczną recesją” (dwa kwartały spadku PKB kw/kw).


Tym niemniej, cykl koniunkturalny w USA tradycyjnie nie był definiowany w oparciu o to kryterium. NBER stosuje bardziej holistyczne podejście, w którym recesja jest definiowana jako „znaczący spadek aktywności ekonomicznej dotykający różnych jej typów i trwający dłużej niż kilka miesięcy”. Czasem (jak wiosną 2020 r.) rezygnuje się z jednego z kryteriów. W praktyce komitet oceniający punkty zwrotne cyklu korzysta z szerokiej palety wskaźników makro, w tym przede wszystkim (pogrubiono najważniejsze zdaniem NBER): realnych dochodów z wyłączeniem transferów, zatrudnienia (wg obydwu miesięcznych badań), realnej sprzedaży hurtowej i detalicznej, realnych wydatków konsumenckich i produkcji przemysłowej.


wykres


Wyrok oparty o w/w wskaźniki nie jest jednoznaczny – póki co realne dochody i wydatki konsumentów są w stagnacji od jesieni zeszłego roku, zatrudnienie i produkcja przemysłowa rosły dotychczas w solidnym tempie. Podejście prezentowane przez NBER jest siłą rzeczy spóźnione w stosunku do faktycznych trendów w gospodarce i recesje w przeszłości były ogłaszane w trakcie ich trwania.


Z tego względu recesja techniczna może być tak użyteczną koncepcją w warunkach amerykańskich, o ile tylko spadki kwartalnego PKB niosą ze sobą cenną informację na temat „prawdziwej” recesji. Okazuje się, że tak faktycznie jest. Z badania M. Chauvet i J. Hamiltona wynika, że spadek PKB sam w sobie może zapowiadać recesję. Dwa spadki PKB z rzędu – tym bardziej. Wg autorów dwa kwartały, w których PKB spadało o 1,8% kw/kw SAAR dają 50% szans na to, że amerykańska gospodarka znalazła się w recesji. Dwa kwartały stagnacji wiążą się z prawdopodobieństwem wynoszącym nieco poniżej 1/3. W oparciu o model statystyczny Chauvet i Hamiltona powstał wskaźnik prawdopodobieństwa recesji aktualizowany regularnie ([1] i [2]). Niestety nie znamy jego wartości dla 2022 r. – ostatnia aktualizacja (IV kwartał 2021 r.) sugerowała niemal zerowe ryzyko, w I kwartale musiało wzrosnąć.


wykres


Techniczne recesje nie są zbyt częste w USA – wg danych typu real time (czyli wg stanu wiedzy na moment publikacji kolejnych odczytów PKB – nie chcemy, aby wnioskowanie nam zaburzały częste w USA rewizje PKB) było ich od połowy lat 60-tych sześć. Każda z nich wiązała się z recesją NBER, ale nie każdej recesji NBER towarzyszyła techniczna recesja – nie było tak np. na początku tego wieku. 6 trafień na 8 możliwych to naszym zdaniem dobry wynik i warto śledzić, jak będą ewoluować szacunki PKB na zakończony właśnie kwartał. Jeśli BEA za miesiąc potwierdzi istnienie technicznej recesji, szanse na „prawdziwą” recesję będą duże.


Źródło: Bank Pekao SA

01.07.2022


Tagi: amerykańska gospodarka, inflacja


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...