QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Szczyt inflacji coraz bliżej. W czerwcu inflacja CPI - 15,6% r/r

wykres


Według wstępnych danych GUS, inflacja CPI mocno przyspieszyła w czerwcu do 15,6% r/r z 13,9% w poprzednim miesiącu, lokując się nieznacznie powyżej konsensusu rynkowego (15,5% r/r) i równo z naszymi prognozami. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o solidne 1,5%.


wykres


Jeżeli chodzi o czynniki niebazowe, to głównym czynnikiem wzrostu inflacji w czerwcu były paliwa, które w sukurs za rosnącymi cenami rynkowymi ropy naftowej wzrosły o 9,4% wobec ubiegłego miesiąca. W porównaniu do czerwca ubiegłego roku ceny paliw zwiększyły się już o prawie 47%. Tym kanałem inflacja była pod dużą presją ze względu na unijne porozumienie wprowadzające embargo na import rosyjskiej ropy naftowej, zwiększenie popytu z Chin w ramach łagodzenia obostrzeń covidowych, jak również słabego złotego.


Ceny żywności w czerwcu dalej rosły (+0,7% m/m), ale już w zdecydowanie bardziej umiarkowanym tempie niż w ostatnich miesiącach. Mija pierwszy paniczny szok związany z wybuchem wojny w Ukrainie dzięki czemu szereg cen towarów rolno-spożywczych spowalnia swoje wzrosty, czy też ich ceny spadają. Jednakże, dalej poziomy cen utrzymują się na znacznie wyżej niż przed wybuchem wojny. Czerwiec jest też pierwszym miesiącem sezonowych spadków cen owoców i warzyw. Niemniej jednak, w porównaniu do poprzedniego roku ceny żywności są już wyższe o ponad 14% r/r. Szczytu cen żywności spodziewamy się jednak dopiero pod koniec obecnego roku. Tegoroczne zbiory i towary rolno-spożywcze, nawożone drogimi nawozami, będą trafiać wtedy na rynek. Odczujemy też wtedy mocniej wpływ ograniczonych dostaw zza wschodniej granicy. Zakładamy, że bliżej końca roku ceny żywności mogą wzrosnąć o prawie 20% r/r.


Solidnie wzrosły w czerwcu ponownie ceny nośników energii (+3% m/m). W dzisiejszych wstępnych danych nie znamy szczegółowego rozbicia tej kategorii, ale można śmiało zakładać, że winowajcą są ponownie ceny opału, a konkretnie węgla. Niedobór węgla, pogłębiony przez wprowadzone embargo na importowany węgiel z Rosji, będzie czynnikiem stale podbijającym inflację w najbliższym czasie. Sytuację może tutaj załagodzić rządowa propozycja rekompensat dla sprzedawców węgla i wprowadzenie ceny maksymalnej sprzedaży węgla i innych produktów opałowych. Według zapowiedzi rządowych plan rekompensat ma obowiązywać najpóźniej od sierpnia.


Jednak największą uwagę w czerwcowym odczycie trzeba zwrócić na inflację bazową. Według naszych szacunków przyspieszyła w czerwcu do ok. 9,4% r/r z 8,5% w poprzednim miesiącu. Tutaj swoje zrobiła bardzo niska baza odniesienia z roku ubiegłego. Jednakże, patrząc na odsezonowane wzrosty m/m inflacja bazowa zwolniła, i można odważyć się na stwierdzenie, że jej szczyt powinien być już blisko. Według naszych szacunków osiągniemy go w 3Q22 i może sięgnąć 10% r/r.


wykres


Podsumowując, szczyt inflacji jeszcze przed nami, ale jest już blisko. W naszej opinii zobaczymy go pod koniec 3Q22 na poziomie bliskim 16,5%. Z końcem roku presja inflacyjna powinna powoli zacząć opadać ze względu na zakładane przez nas schłodzenie koniunktury, jak również efekty wysokiej bazy odniesienia z roku ubiegłego. Mimo silnie restrykcyjnej polityki pieniężnej szybki spadek inflacji nie będzie jednak możliwy ze względu na równocześnie prowadzoną mocno ekspansywną politykę fiskalną. Powoli będziemy również obserwować skutki rozpoczętego na jesieni ubiegłego roku cyklu podwyżek stóp procentowych.


Wysoki odczyt inflacji w czerwcu, przesądza kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych. Zakładamy podwyżkę stóp na najbliższym lipcowym posiedzeniu RPP o 75 pb do 6,75%.


Źródło: Bank Pekao SA

01.07.2022


Tagi: gospodarka, inflacja


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...