QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

O ile podrożały warzywa i owoce? Rekordzistą ulubieniec Polaków!

wykres


Sezon na zakup warzyw i owoców w pełni. W sklepach nie sposób ominąć regałów z pachnącymi truskawkami, pomidorami czy ogórkami. Ceny większości produktów idą w górę. Skutki inflacji dotykają także artykułów spożywczych. O ile w tym roku podrożały warzywa oraz owoce? Na to pytanie odpowiadają eksperci z aplikacji PanParagon. Zdradzamy, że rekord to ponad 2 zł różnicy za ten sam produkt!


W czerwcu liczba pozycji z warzywami i owocami na paragonach spożywczych wzrasta średnio o około 11 proc. w porównaniu z innym miesiącem zimowym - wynika z danych aplikacji PanParagon. Nic w tym dziwnego, ich oferta jest w tym okresie niezwykle bogata. Jedzeniową sielankę może jednak zaburzyć fakt szalejącej inflacji, która według najnowszych statystyk w maju osiągnęła 13,9 proc. rok do roku. Jak zmieniła się cena warzyw i owoców na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy?


– Nasza aplikacja to w dużym skrócie miejsce do przechowywania paragonów. Archiwizowanie tego typu anonimowych danych daje nam duże możliwości w kontekście analizy cen różnego rodzaju produktów. Wraz z nadejściem lata pod naszą lupę trafiły warzywa i owoce – komentuje Antonina Grzelak, z aplikacji PanParagon. – Aby wyniki były miarodajne uwzględniliśmy 3 tygodnie czerwca 2021 i 2022 roku. Dodatkowo wytypowaliśmy takie warzywa i owoce, które o tej porze roku są w pełni sezonu. W ten sposób zminimalizowaliśmy ryzyko różnic cenowych spowodowanych przesunięciami w rozpoczęciu okresów zbioru – dodaje.


Addio pomidory? Ponad 2 zł droższe!


W 2022 roku dziesięć z czternastu ujętych w badaniu warzyw i owoców podrożało. Największą różnicę w kosztach odczują miłośnicy pomidorów malinowych, które rok do roku podrożały o 2,33 zł na jednym kilogramie! Na drugim miejscu znalazły się ogórki gruntowe. W tym przypadku cena poszła w górę o 57 groszy na 1 kg. Niechlubne podium zamyka arbuz z różnicą cenową rok do roku 51 groszy na jednym kilogramie na niekorzyść kupujących.


Do pozostałych warzyw i owoców, których wzrost cen może być odczuwalny dla konsumentów zaliczają się kolejno: brokuł (+ 48 gr/szt.), truskawki (+36 gr/kg), szczypiorek (+25 gr/pęczek), rzodkiewka (+12 gr/pęczek), natka pietruszki (+11 gr/pęczek). W stosunku do poprzedniego roku nieznacznie podrożał koperek oraz ziemniaki młode (kolejno +9 gr/pęczek i + 2 gr/kg).


Tańszych kilka pozycji


Spośród uwzględnionych w badaniu warzyw i owoców zaledwie cztery pozycje są tańsze niż przed rokiem. Należą do nich: marchew (- 30 gr/kg), kalafior (- 28 gr/szt.), sałata masłowa (- 22 gr/szt.) oraz botwina (-19 gr/pęczek).


Szczegóły cenowe przedstawia poniższa tabela:


wykres


Źródło: PanParagon

30.06.2022


Tagi: sklepy, ceny produktów, warzywa, owoce


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...