QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Dokąd zmierza amerykańska gospodarka?

wykres


Po krótkotrwałym odbiciu głównych amerykańskich indeksów w zeszłym tygodniu, wtorkowa sesja ponownie przyniosła spadki. Jest to najprawdopodobniej skutek ogłoszenia danych przez The Conference Board, które obecnie uważane jest za drugie najrzetelniejsze, a zarazem bezstronne źródło statystyk i trendów w USA, zaraz po amerykańskim Biurze Statystyki Pracy. Według TCB optymizm konsumentów w czerwcu ponownie się obniżył – w czerwcowym odczycie 98,7 wobec oczekiwanych 100. Jest to najniższa wartość wskaźnika od marca 2021 roku.


wykres


Między innymi z powyższego powodu amerykańskie akcje zniżkowały we wtorek, oddając z nawiązką zyski z początku sesji. S&P 500 odnotował spadki na poziomie 2%, a technologiczny Nasdaq Composite aż 3%. Najlepiej wypadł Dow Jones, spadając o 1,6%. Jest to drugi dzień z rzędu z negatywnym zakończeniem dnia na amerykańskim rynku akcji. Główne indeksy były mocno wrażliwe na najnowsze dane gospodarcze. Wyraźnie widać, że inwestorzy bardzo ostrożnie analizują najświeższe wiadomości, starając się ustalić, na ile trwałe było zeszłotygodniowe odbicie.


Odwrócenie trendu w ubiegłym tygodniu było spowodowane złagodzeniem oczekiwań co do ścieżki podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Słabe odczyty gospodarcze dały nadzieję na wyhamowanie tempa zacieśniania polityki monetarnej. Zaczęły pojawiać się głosy ekonomistów wskazujących na możliwe okiełznanie wysokiej inflacji. Między innymi naukowcy z Uniwersytetu w Michigan podali, że mediana inflacji na 5-10 lat wyniesie 3,1% (wobec 3,3% oczekiwanych), a mediana 1-roczna wyniesie 5,3% (wobec 5,5%). Nadal są to prognozy mocno odstające od wieloletnich średnich, ale zaskoczenie w dół jest pewnym novum. Odbicie trwało przez cały tydzień, a w piątek indeks S&P 500 zanotował największy jednodniowy wzrost procentowy od dwóch lat.


Wiele osób uważa, że w czwartek indeksy giełdowe prawdopodobnie otrzymają wsparcie, ponieważ inwestorzy dokonują ponownego zbilansowania portfeli przed końcem drugiego kwartału. Z drugiej strony otrzymujemy dane od The Conference Board, będące na poziomie najniższym od dekady, które wyraźnie wykazały brak zaufania u konsumentów oraz ich obawy dotyczące amerykańskiej gospodarki. Istnieje też prawdopodobieństwo, że zeszłotygodniowe odbicie wynikało jedynie z aktualnie niskiej płynności na rynkach. Mało jest teraz chętnych do podejmowania ryzyka, a inwestorzy analizują nowe dane gospodarcze w poszukiwaniu wskazówek na temat dalszych ruchów Rezerwy Federalnej.


Autor: Patryk Kowalski, Trader, Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

29.06.2022


Tagi: rynki finansowe, giełdy, indeksy, notowania, stopy procentowe, FED, Wall Street