QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Nowe zamieszanie wokół Polskiego Ładu: odsunięto w czasie podatkowo korzystne rozwiązaniePrzepisy o grupach VAT wprowadzono w ramach Polskiego Ładu i miały obowiązywać od 1 lipca br. To interesujące dla podatników rozwiązanie, ułatwiające rozliczenia dokonywane pomiędzy podmiotami powiązanymi, nie wejdzie w życie w zapowiadanym terminie.


W dniu 10 czerwca 2022 roku, a więc na 3 tygodnie przed wejściem w życie nowych przepisów, Prezydent podpisał ustawę z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową.


To właśnie w tej ustawie znalazły się przepisy nie tylko odraczające termin wejścia w życie przepisów o grupach VAT (tworzonych pomiędzy podmiotami powiązanymi na podstawie zawartej przez te podmioty umowy), ale również wprowadzające zmiany do tych przepisów.


Uchwalone wraz z Polskim Ładem przepisy o grupach VAT nakładały na grupę VAT obowiązek prowadzenia ewidencji czynności realizowanych w ramach grupy i jej przekazywania do urzędu na wezwanie.


Zmienione przepisy nakładają obowiązek prowadzenia w postaci elektronicznej ewidencję zawierającej co najmniej dane dotyczące:

  • rodzaju i wartości dostaw towarów i świadczonych usług przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT;
  • członków grupy VAT, na rzecz których dokonano czynności;
  • dokumentów potwierdzających dokonanie czynności.

- Taka ewidencja ma być przekazywana już nie na wezwanie, ale do 25 dnia kolejnego miesiąca – mówi w rozmowie z MarketNews24 Agnieszka Ławnicka, Senior Associate, radca prawny, doradca podatkowy, Kancelaria Ożóg Tomczykowski. - Należy się zatem zastanowić, czy główne zalety grup VAT, tj. istotne uproszczenie rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi, jeden zbiorczy JPK, czy też brak faktur wewnątrz grupy, nie utraciły sensu.


Po wprowadzeniu obowiązku wysyłki wspomnianej ewidencji, dojdzie bowiem do sytuacji, że obowiązek dokumentowania transakcji pomiędzy członkami grupy zostanie zastąpiony obowiązkiem sporządzania i przekazywania do urzędu ewidencji, zawierającej co do zasady te same dane.


- Ustawodawca rezygnuje z jednych obowiązków, aby zachęcić do podatników do korzystania z tego rozwiązania, po czym tworzy zupełnie nowe, niepotrzebne obowiązki – komentuje A.Ławnicka z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.Źródło: Marketnews24.pl

28.06.2022


Tagi: Polski Ład, przepisy o grupach VAT


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...