Globalne pogorszenie koniunktury w czerwcu

Czerwcowa seria odczytów koniunktury nie przyniosła praktycznie żadnych dobrych wieści. Nastroje przedsiębiorstw w strefie euro i w Stanach Zjednoczonych spadły do najniższego poziomu od 2 lat (przemysł) lub 6 miesięcy (usługi). PMI composite dla strefy euro wyniósł 51,9 pkt. Sentyment polskich konsumentów ponownie spadł i do minimów z okresu pierwszej fali pandemii brakuje niewiele. Indeksy koniunktury biznesowej GUS wznowiły spadki.
Przeglądając szczegóły odczytów PMI, trudno znaleźć okoliczność łagodzącą, jest za to sporo informacji na temat mechaniki trwającego spowolnienia / zbliżającej się recesji:
- Spadek popytu zagranicznego – w Niemczech ten subindeks jest już na recesyjnych poziomach.
- Odroczony w okresie pandemii a realizowany po otwarciu gospodarek popyt w usługach nie jest już kołem zamachowym.
- Odbudowa zapasów w przedsiębiorstwach nie jest już czynnikiem podbijającym aktywność w przemyśle. Wg jednego z komentarzy, klienci mają już dostatecznie duże zapasy.
- Standardowe problemy (Chiny, Ukraina, koszty, ceny, problemy z dostawami) nie straciły na aktualności.
- W komentarzach do wyników badań więcej jest wzmianek o słabości popytu niż o ograniczeniach podaży.
Warto również dodać, że choć czerwcowe PMI wskazują na wygasanie presji cenowej i kosztowej po obu stronach Atlantyku, jest to proces powolny i aktualne poziomy istotnych tu subindeksów są wciąż historycznie bardzo wysokie.
Z kolei koniunktura konsumencka GUS stanowi ciekawszy zestaw danych niż jej biznesowa odpowiedniczka. Warto odnotować przede wszystkim skokowy spadek skłonności do robienia ważnych zakupów (dóbr trwałych) w chwili obecnej i w przyszłości.
Nasz werdykt? Każda z w/w publikacji stanowi wsparcie dla recesyjnych narracji na rynkach. Dla makroekonomisty otwartym pytaniem pozostaje to o związek miękkich i twardych danych, dla inwestora zaś – o moment, w którym banki centralne uznają ryzyka dla wzrostu za czynnik decydujący.


Źródło: Bank Pekao SA
26.06.2022
Tagi: globalna gospodarka, polska gospodarka, dane makro, recesja