QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Ropa naftowa stanieje, ale nie będzie tania

wykres


Wydatki na paliwa do pojazdów stanowią jedynie ok. 6% koszyka inflacyjnego, ale – jak pisaliśmy wczoraj - ich rola w percepcji inflacji i w dyskursie politycznym jest nieporównanie wyższa. Głównie dlatego, że ich ceny trudno przegapić i łatwo porównywać w czasie. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się cenom ropy naftowej: czemu są tak wysokie, ile jeszcze mogą wzrosnąć, kiedy zaczną spadać i w jakim tempie.


Ceny ropy zaczęły rosnąć wraz z odbudową światowej gospodarki do pandemii. Jednak zamiast zatrzymać się na przedpandemicznym poziomie ok. 60-80 USD za baryłkę (Brent), kontynuowały swój marsz w górę by jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie sięgnąć 95 USD. Głównym powodem takiego stanu rzeczy był fakt, że popyt na ropę odbudował się dużo szybciej niż podaż, która nie powróciła do poziomów z 2019 r.


wykres


Widać to dobrze po odwiertach naftowych w USA, których liczba od czasu rewolucji łupkowej dość ściśle podążała za sygnałami cenowymi z rynku ropy. Po pandemii sygnały te straciły wyraźnie swoją siłę. Mimo że wydobycie ropy naftowej i gazu jest obecnie niezwykle rentowne, to inwestorzy z niechęcią patrzą na nowe odwierty.


Głównym tego powodem jest fakt, że wydobycie paliw kopalnych jest postrzegane jako branża schyłkowa a w najlepszym przypadku przejściowa na drodze do „net zero”. W efekcie niewielu ludzi decyduje się na studia w związanych z nią dziedzinach i niewiele firm inwestuje w sprzęt wydobywczy. Co więcej, standardy ESG utrudniają firmom naftowym i gazowym dostęp do finansowania. Niewiele banków jest teraz gotowych brać na swój bilans „brudne” aktywa. Trudno się więc dziwić, że inwestorzy, którzy pozostali jeszcze w branży wykorzystują jej obecną zyskowność do wycofania się z inwestycji, a nie zwiększania wydobycia. Korzystna sytuacja rynkowa nie będzie trwać przecież długo. Postępująca elektryfikacja transportu sprawi, że branża naftowa faktycznie straci w najbliższych dekadach na znaczeniu.


wykres


Wysokie obecnie ceny ropy naftowej to konsekwencja przyjętego modelu transformacji energetycznej na Zachodzie. Zadbano o rozwój nowych technologii, ale nie zadbano o stabilność dotychczasowych firm wydobywczych i rafineryjnych w okresie przejściowym. Zwiększyło to wrażliwość państw Zachodu na wahania popytu i podaży na tym rynku oraz uzależniło je od dostaw od państw znanych z nieprzestrzegania praw człowieka.


Decyzja o nałożeniu sankcji na Rosję ograniczyła globalną podaż ropy naftowej o 2-3 mln baryłek dziennej postawiła się Europę i Stany Zjednoczone przed trudnym wyborem: albo pozwolić na dalszy wzrost cen paliw na stacjach, albo zwiększyć import z państw objętych sankcjami wcześniej, np. z Iranu czy Wenezueli.


Jakie stwarza to perspektywy dla cen ropy naftowej? Globalne zapotrzebowanie na ten surowiec nie rośnie już od 2018 r. A postępujące spowolnienie gospodarcze jeszcze ten popyt ograniczy. Chociaż fiskalizacja inflacji, o której pisaliśmy m.in. wczoraj ten efekt ograniczy. Mimo to nie spodziewamy się by ceny ropy ustanowiły nowe szczyty (powyżej 120-130 USD za baryłke). Z drugiej strony, nie należy też liczyć na zwiększenie podaży ropy, które pozwoliłoby na zrównoważenie rynku przy cenach sprzed pandemii. Przyzwyczajamy się więc do myśli, że ropa zatrzyma się na dłużej w przedziale 90-120 USD za baryłkę (Brent).


Źródło: Bank Pekao SA

26.06.2022


Tagi:gospodarka, ropa, notowaniacja


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...