QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Pierwszy zwiastun hamowania presji płacowej

wykres


Dotychczas wzrost wynagrodzeń prawie co miesiąc okazywał się wyższy od prognoz i wyprzedzał inflację. Tak więc mimo szybkiego wzrostu cen przeciętne realne dochody gospodarstw domowych nie malały. Sytuacja zmieniła się w maju. Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw obniżył się z 14,1 do 13,5% r/r. Tym samym nie tylko okazał się dużo niższy od konsensusu prognoz (14,7% r/r) i naszych oczekiwań (15,3% r/r) lecz także niższy od inflacji w tym samym miesiącu (13,9 % r/r). Oznacza to niewielki jeszcze, ale jednak spadek dochodów konsumentów.


wykres


Rozczarowaniem okazał się także odczyt zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Zamiast wzrostu o ok. 5 tys. etatów odnotowano jego spadek w takiej właśnie wysokości. W efekcie, w ujęciu rocznym zatrudnienie wzrosło o 2,4% zamiast 2,6% spodziewanych przez konsensus prognoz i nas samych. Warto jednak pamiętać, że to rozczarowanie przychodzi w okresie rekordowego poziomu aktywności zawodowej i szybkiej integracji uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy (zatrudnienie znalazło już ponad 200 tys. spośród nich). Niepokoi jednak fakt, że oprócz niższej dynamiki zatrudnienia obserwujemy też spadek ilości wakatów zgłaszanych do urzędów pracy. Sugeruje to, że sytuacja na rynku pracy pogarsza się i w ciągu kilku miesięcy możemy zobaczyć wzrost bezrobocia (po odsezonowaniu).


wykres


P

owodów osłabienie na rynku pracy jest wiele. Od początku roku nastroje przedsiębiorstw są bardzo złe. To głównie kwestia bardzo wysokiej presji kosztowej, niepewności i zaburzeń w łańcuchach dostaw. Wprawdzie twarde dane makro w Polsce nie pokazywały dotąd spowolnienia koniunktury, ale takie spowolnienie było już widoczne u naszych głównych partnerów handlowych. W Niemczech, zarówno zamówienia w przemyśle jak i sama produkcja spadają. Ostatnie zawirowania na europejskim rynku gazu tylko ten trend wzmocnią. Prędzej czy później przełoży się to na pogorszenie kondycji polskich przedsiębiorstw. Nie dziwi więc że stawiają one coraz większy opór żądaniom płacowym swoich pracowników. Dziwi raczej, że stało się to widoczne dopiero w maju.


Wzrost wynagrodzeń o 13,5% r/r nie jest obiektywnie złym wynikiem. Postrzegamy go jednak jako zwiastun hamowania presji płacowej. W perspektywie kilku miesięcy czynnik ten ma szansę przerwać spiralę płacowo-cenową, jaką obserwujemy co najmniej od jesieni ub. roku. Sugeruje to, że inflacja niedługo osiągnie swój szczyt (spodziewamy się go w sierpniu-wrześniu) i zacznie się stopniowo obniżać. Równocześnie realny poziom wynagrodzeń będzie naszym zdaniem kontynuował spadek, co przełoży się na obniżenie dynamiki konsumpcji oraz spowolnienie wzrostu. Sądzimy, że ten drugi proces będzie przebiegał nieco szybciej, co oznacza, że w najbliższych miesiącach czekają nas tendencje stagflacyjne. Postawi to Radę Polityki Pieniężnej przed bardzo trudnym dylematem, czy kontynuować walkę z inflacją kontynuując podwyżki, czy działać bardziej ostrożnie – nie chcą dopuścić do nadmiernego spowolnienia koniunktury.


Źródło: Bank Pekao SA

21.06.2022


Tagi:gospodarka, przemysł, płace


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...