QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Rynek amerykański po posiedzeniu Fedu

wykres


Środa przyniosła nam podniesienie stóp procentowych w USA w wysokości 0,75pp, co było najwyższą podwyżką od 28 lat. Powodem, dla którego Fed nie zdecydował się na 0,5pp były obawy o utrzymującą się wysoką inflację. Sam Jerome Powell podkreślił, że Rezerwa Federalna ma w swoim statucie dwa główne zadania: dążenie do pełnego zatrudnienia oraz dbanie o stabilność siły nabywczej dolara. Amerykańskie indeksy w odpowiedzi na decyzję Fedu w środę rosły – NASDAQ Composite o 2,50%, S&P 500 o 1,46% a Russell 2000 o 1,40%.


Tendencja na indeksach jest jednak w dalszym ciągu spadkowa. Ruch Fedu można uznać wobec tego za dość stanowczy – przypominając zwłaszcza, że amerykańskie indeksy znajdują się już w technicznej bessie. O znaczeniu ruchu Fedu mówią czwartkowe wyniki indeksów. NASDAQ Composite, S&P 500 oraz Russell 2000 traciły odpowiednio 4,08%, 3,25% oraz 4,43%. Powell podczas swojej konferencji zaznaczył, że tempo podwyżek w przedziale pomiędzy 0,5pp oraz 0,75pp jest jak najbardziej odpowiednie. Zasugerował on ponadto, że zależnie od okoliczności podwyżki mogą być nawet większe. Pytanie, czy jest to tylko próba przywrócenia wiary inwestorów w stanowczość walki Rezerwy Federalnej z inflacją, czy rzeczywiście na najbliższym posiedzeniu FOMC możliwa jest podwyżka wysokości nawet 1pp


wykres


Powell i jego zespół stąpają po niepewnym gruncie. Zbyt gwałtowne ruchy, których nie spodziewa się rynek mogą doprowadzić do jeszcze głębszych spadków, a to przy naprawdę negatywnym sentymencie oraz przekroczeniu poziomu technicznej bessy może doprowadzić do recesji. Zbyt gwałtowna próba normalizacji polityki pieniężnej to z jednej strony większa szansa na zatrzymanie inflacji, a z drugiej możliwość utraty zaufania inwestorów, a to z kolei jest kluczowe, jeśli przy tak negatywnych realnych stopach procentowych Fed chce utrzymywać stabilność systemu finansowego. Najbliższe posiedzenie FOMC zaplanowane jest na 26-27 lipca.


Autor: Mateusz Szymański, Junior Trader, Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

17.06.2022


Tagi: rynki finansowe, giełdy, indeksy, notowania, stopy procentowe, FED, Wall Street