QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Deficyt bieżący budżetu państwa przekracza 3% PKB

wykres


Kwietniowy bilans płatniczy przyniósł negatywną niespodziankę: deficyt bieżący wzrósł do -3,924 mld EUR (PKO: -1,946 mld EUR; kons.: -2,330 mld EUR) z -2,972 mld EUR. W ujęciu 12m deficyt CAB w relacji do PKB pogłębił się do 3,1% z 2,2% po marcu. Główną przyczyną pogorszenia równowagi zewnętrznej jest rosnący deficyt towarowy, który po kwietniu wyniósł -2,3% PKB wobec -1,7% PKB po marcu. Dodatkowo nieco głębszy był też deficyt w dochodach pierwotnych.


W samym kwietniu eksport towarów spowolnił do 6,7% r/r z 16,2% r/r, co NBP wiąże z utrzymującymi się zakłóceniami w łańcuchach dostaw, które ograniczają eksport części motoryzacyjnych, telewizorów oraz AGD. Opracowywany przez NYFed wskaźnik ograniczeń w globalnym handlu uległ ostatnio normalizacji, dlatego zakładamy, że negatywny wpływ wąskich gardeł na polski eksport powinien w kolejnych miesiącach wygasać. Import towarów wzrósł z kolei o 22,6% r/r wobec 34,3% r/r w marcu, na co wpływ miały nadal rosnące ceny ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla. Szok energetyczny jest w ostatnich miesiącach główną przyczyną pogorszenia wskaźników wymiany handlowej. Eksport usług spowolnił w kwietniu nieco silniej niż ich import (do odpowiednio 11,3% oraz 21,7%), ale solidna nadwyżka (2,2 mld EUR) utrzymała się. Rachunek dochodów pierwotnych wykazał po kwietniu deficyt 4,3% PKB, jednak sporą jego cześć stanowiły reinwestowane zyski, zaliczane do FDI (wzrost nadwyżki do 4,2% PKB z 3,8%).


Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego spadło po kwietniu do 1,8% PKB, wskazując na coraz większe zapotrzebowanie na zagraniczne źródła finansowania. Chociaż wskaźniki równowagi zewnętrznej nie przekraczają poziomów ostrzegawczych, to ich gwałtowne pogorszenie może budzić pewne obawy. Dla kształtowania się deficytu w przyszłości kluczowe są założenia dotyczące cen surowców, ich dalszy wzrost będzie pogłębiał deficyt towarowy. Nadchodzące spowolnienie gospodarcze, spadek mocno importochłonnych inwestycji i prawdopodobny spadek importochłonności konsumpcji (efekt napływu uchodźców i wzrostu konsumpcji autonomicznej) powinny działać ograniczająco na import. Eksport z kolei powinien zyskiwać na odblokowaniu łańcuchów dostaw oraz relatywnym wzroście znaczenia Europy w światowym podziale pracy (na co wskazują dane UNCTAD).


Źródło: PKO Bank Polski

13.06.2022


Tagi: bilans płatniczy, budżet państwa, deficyt


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...