QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

NBP uderza w gołębie tony, ale podwyżki stóp będą jeszcze trwać

wykres


Konferencja prezesa NBP przyniosła pewną zmianę retoryki w stosunku do komunikatu RPP i wcześniejszej komunikacji banku, nie jest natomiast jasne, czy powinno to być przesłanką do modyfikacji scenariuszy dla polskiej gospodarki.


Prezes Glapiński (nietypowo) zaczął konferencję prasową od deklaracji, że znajdujemy się „bliżej końca niż początku” cyklu podwyżek stóp proc. oraz że na koniec 2023 r. będą możliwe obniżki. Aktualne wyceny rynkowe mieszczą się w tej deklaracji, rozumianej literalnie, ale NBP przygotowuje powoli grunt do zakończenia cyklu. Jeśli chodzi o poziom docelowy stóp procentowych, to tutaj nie sposób myślenia RPP nie zmienił się – będzie on wyznaczony przez szczyt inflacji. Wg prognoz, jakimi obecnie dysponuje RPP, ma on nastąpić latem, ale uzależnienie od bieżących odczytów jest na tyle duże, że prezes NBP potwierdził, że jego przesunięcie w czasie będzie też oznaczało wyższy poziom stopy docelowej.


Na konferencji również wprost wskazano lipcową projekcję inflacyjną jako na ważną cezurę dla RPP – tak, jak wskazywaliśmy wcześniej, ten dokument pozwoli RPP ocenić zarówno skutki dotychczasowego zacieśnienia, jak i perspektywy powrotu inflacji do celu i potrzebę dalszych ruchów. Nie znamy jej wyników, natomiast prezes NBP powiedział sporo o jej „zrębach” i bieżących prognozach NBP. Rysuje się z nich raczej optymistyczny scenariusz, w którym wzrost gospodarczy hamuje w przyszłym roku do ok. 3% i w którym inflacja ma wynieść 6% (zakładamy, że jednak na koniec roku, a nie na początku). Musimy oczywiście poczekać na wyniki projekcji, natomiast taki scenariusz miękkiego lądowania dawałby RPP wolną rękę do podwyżek.


Złoty osłabił się w trakcie konferencji i utrzymał słabość w drugiej połowie dnia z uwagi na mocnego dolara. Reakcja była jednak wyraźna i spójna z szerszym wzorcem – rynki nie są jeszcze skłonne akceptować gołębich narracji w krajach, w których nie widzieliśmy punktu zwrotnego inflacji.


Jak wspomnieliśmy wcześniej, deklaracja o bliższym końcu cyklu jest spójna z szerokim wachlarzem scenariuszy w polskiej polityce pieniężnej, ale w ostatecznym rozrachunku decydująca będzie ścieżka inflacji. W świetle wczorajszej konferencji prasowej i naszych obecnych oczekiwań co do inflacji (szczyt na poziomie 16% w sierpniu, pierwszy wyraźniejszy spadek w październiku, średnia roczna 13,6%), zdecydowaliśmy się na rewizję prognoz stóp procentowych w górę. Obecnie oczekujemy, że cykl podwyżek zakończy się na poziomie 7,5% we wrześniu.


Źródło: Bank Pekao SA

10.06.2022


Tagi: gospodarka, inflacja, stopy procentowe, NBP


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...