QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Czego od domu oczekują Polacy i jak na te potrzeby odpowiada rynek nieruchomości?

wykres


Oddajemy najwięcej mieszkań w Europie. W ubiegłym roku oddano do użytku 235 tys. lokali, co jest wynikiem najwyższym od 1979 r. Jednocześnie, jak podkreślają autorzy raportu „Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?” nasze oczekiwania ewoluują i spotykają się z zachodnimi standardami.


Badani pytani o mieszkanie marzeń nie mówią o metrażu, a zwracają uwagę na funkcjonalność mieszkania. Istotna jest liczba pomieszczeń, ich rozplanowanie i możliwość wprowadzania zmian wraz z upływem czasu – mówi Tomasz Bojęć, partner w ThinkCo.


Jak mieszkają Polacy?


Zmiany zachodzą dynamicznie. Jak wspominają autorzy raportu w samym 2021 r. wybudowano około 2% całego zasobu mieszkaniowego w kraju, wynoszącego dzisiaj 15,3 mln lokali. Choć statystyki wyglądają optymistycznie, rzadko mówimy o tym, że prawie 40% wszystkich nowych mieszkań powstało w dużych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście.


Blisko 80% Polaków posiada mieszkania na własność, co jednak wbrew powszechnej opinii nie przekłada się na jakość życia – około 37% z nas żyje w przeludnionych mieszkaniach, co stanowi wynik znacznie wyższy od unijnej średniej (17,5%).


Kierunek zmian w mieszkalnictwie wyznaczają pragnienia, styl życia i wartości, które nieustannie ewoluują. Choć zdecydowana większość Polaków lubi swoje domy, zaledwie 6% jest usatysfakcjonowana tym jakie jest i nie czuje potrzeby wprowadzania zmian. Chcemy aby nasze wnętrza były funkcjonalne i praktyczne, zwłaszcza że średni metraż mieszkań w miastach na przestrzeni kilkunastu lat zmalał o ponad 16m2.


– To ważne, aby rynek odpowiadał na tę tendencję. Produkcja mebli i wyposażenia powinna dostarczać produkty dostosowane do wszelkiego rodzaju wnętrz i potrzeb. W przypadku niewielkiej powierzchni kluczowe staje się jej strefowanie, odpowiednie, wielopunktowe oświetlenie i stosowanie uniwersalnych, ale wielofunkcyjnych rozwiązań – komentuje Michał Nasierowski, Manager ds. Kluczowych Klientów biznesowych w IKEA.


Tendencje w polskim mieszkalnictwie


Ze względu na gremialne przechodzenie firm na home office w 2020 r. nasze mieszkania potrzebowały zmian, a ich podejmowanie objawiało się długimi kolejkach w sklepach budowlanych w pierwszych miesiącach pandemii. Aż 75% Polaków i Polek ingerowało w swoje domy w celu dostosowania ich do pracy zdalnej. Co więcej 87% z nich uznało, że wprowadzone zmiany pozostaną z nimi na dłużej. Lockdown pomógł nam zrozumieć, jak ważna dla dobrostanu psychicznego jest możliwość odpoczynku i skupienia we własnym domu, również w komplecie domowników.


Zmiany możemy zaobserwować również w podejściu do zrównoważonego rozwoju w zakresie mieszkalnictwa. Co trzeci Polak jest skłonny zapłacić więcej za wykorzystanie materiałów ekologicznych przy budowie mieszkania. Motywują nas jednak przede wszystkim oszczędności, bowiem blisko 93% badanych zwraca uwagę na niższe koszty ogrzewania.


– Przy wdrażaniu polityki ESG zależy nam na tym, aby jej czynniki były ujęte jak najszerzej: od sposobu funkcjonowania naszej spółki, przez oferowane przez nas mieszkania, po relacje z otoczeniem. Kierujemy się przekonaniem, że lokale i osiedla powinny powstawać w sposób zrównoważony. Z poszanowaniem lokalnego kontekstu, środowiska naturalnego oraz uwarunkowań społecznych – komentuje Damian Kapitan prezes zarządu Spravii.


Znakiem czasów jest też korzystanie z nowych technologii. Największym zainteresowaniem cieszą się roboty odkurzające, upowszechniają się też inteligentne systemy zarządzania oświetleniem i ogrzewaniem. Na osiedlach coraz częściej możemy znaleźć ładowarki do samochodów elektrycznych, co jest zarówno reakcją deweloperów na dyrektywę unijną, jak i na ciągły wzrost użytkowników samochodów elektrycznych, których liczba w Polsce przekroczyła już 41 tysięcy.


Przyjazne miasta. Czyli jakie?


Zmiany w mieszkalnictwie widać także na poziomie całych dzielnic. Współczesna architektura przywróciła zwyczaj zabudowy pierzejowej w miastach, co wraz z upowszechnianiem się wielofunkcyjności osiedli i uspokajaniem ruchu drogowego zwiększyły poczucie szczęścia, które deklaruje dziś 60% mieszkańców Polskich miast.


Jak zauważają autorzy raportu “Mieszkałbym”, taka organizacja funkcjonalno-przestrzenna buduje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że mamy więcej czasu, którego nie tracimy przemieszczając się samochodem po mieście w poszukiwaniu podstawowych usług.


Dla współczesnego mieszkańca miast ważna jest bliskość sklepów, ekologiczne rozwiązania i dobra komunikacja. Życie w mieście jest jednak kosztowne, co podkreśla aż 36% respondentów. Coraz częściej wyrażamy też troskę o środowisko naturalne, pandemia uświadomiła nam bowiem, że lubimy otaczać się zielenią. Co więcej, potrzeba ta nie może być bagatelizowana – jak wykazały badania, aż 53% osób wskazało właśnie ją jako źródło motywacji do przeprowadzki.


– Analiza i śledzenie sytuacji na rynku to nie wszystko. Należy rozumieć, że dom i otoczenie to nie liczby i wykresy, ale miejsce, w którym chcemy przede wszystkim być szczęśliwi. Dzięki badaniom wiemy, że na poczucie szczęścia wpływa nie tylko gdzie, ale też jak mieszkamy. Poczucie bezpieczeństwa na osiedlu, wygoda i dostępność punktów usługowych, jak też wreszcie możliwość odpoczynku we własnym domu są kluczowe, byśmy dobrze czuli się w naszych miastach– mówi Marta Buzalska, Content Marketing & PR Specialist z Otodom.


Stopniowy powrót do miast


Ponad połowa polaków mieszka dziś w domach jednorodzinnych, z reguły znajdujących się poza granicami miast. To właśnie one odpowiadają za wzrost średniej wielkości mieszkań na przestrzeni minionych lat, mimo że lokale w budynkach wielorodzinnych są coraz mniejsze.


Jednak mimo że zwrot w stronę niezależnego domu trwał nieprzerwanie od blisko 30 lat, a od 15 lat liczba ludzi mieszkających w budynkach jednorodzinnych jest większa niż w wielorodzinnych, na przestrzeni ostatnich 5 lat dostrzegalne jest odwrócenie trendu i wzrost zainteresowania mieszkaniem w zabudowie wielorodzinnej w mieście, nawet kosztem mniejszego metrażu. Doceniamy lepszą lokalizację, wygodę wynikającą z braku przydomowych obowiązków oraz swoistą anonimowość, jaką daje mieszkalnictwo w zabudowie wielorodzinnej.


- Wymarzone mieszkanie statystycznego polaka ma trzy pokoje, balkon lub taras i położone jest w centrum miasta. Oczywiście, mając na uwadze możliwości ekonomiczne tego statystycznego dochodzimy do wniosku, że te marzenia się wzajemnie wykluczają. I rzeczywiście, większość polaków ceni wielkość i dostęp do zieleni ponad lokalizację, ale trendy wskazują, że sytuacja stopniowo się odwraca. Kiedy nie mieszkamy w centrum zauważamy, jak bardzo brakuje nam tego, co za sobą niesie - komentuje Przemysław Chimczak-Bratkowski, partner w ThinkCo.


Źródło: ThinkCo

09.06.2022


Tagi: Polacy, mieszkanie, badanie


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...