QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

EBC zapowiada cykl podwyżek stóp procentowych

wykres


Czerwcowe posiedzenie EBC nie przyniosło większych zaskoczeń i okazało się być przede wszystkim przygrywką do lipcowej podwyżki stóp procentowych. O sekwencji dalszych ruchów pisaliśmy dzisiaj rano, na podstawie komunikatu z posiedzenia Rady Prezesów możemy jedynie doprecyzować, że:

  • Program skupu aktywów APP zakończy się 1 lipca, ale wpływy odsetkowe i z zapadających papierów będą reinwestowane „przez dłuższy czas”.
  • W lipcu stopy procentowe wzrosną o 25 pb, a kolejnego ruchu należy spodziewać się we wrześniu. Jego skala nie jest obecnie znana i, jeżeli dojdzie do perspektywy powrotu inflacji do celu nie poprawią się, to będzie to 50 pb. Generalnie, zacieśnienie ma być „stopniowe”.
  • Reinwestycje PEPP będą odbywać się aż do końca 2024 i będą realizowane w sposób elastyczny jako sposób na wsparcie peryferyjny rynków obligacji w razie potrzeb. Zaktualizowano również projekcje – ścieżka inflacji została przesunięta w całym horyzoncie prognoz, a PKB – w dół, ale tylko w najbliższych dwóch latach.

wykres


Uwagę zwracają dwa elementy nowych projekcji:

  • O ile EBC od lat prognozował własną porażkę w realizacji celu inflacyjnego, o tyle po raz pierwszy ta porażka ma polegać na jego przekroczeniu (2,1% w 2024 r.). Inflacja bazowa również ma przekraczać wówczas cel.
  • EBC widzi ryzyka dla wzrostu gospodarczego w krótkim okresie, ale ich łączny wpływ jest niezauważalny w projekcjach – strefa euro ma, jak w zegarku, rosnąć w tempie 2,1% rocznie. EBC z pewnością nie spodziewa się recesji.

wykres


EBC, zgodnie z przewidywaniami pozostawił sobie otwartą furtkę do podwyżki o 50 pb we wrześniu i, zważywszy na inflacyjne trendy i przeważający kierunek zaskoczeń, można ją uznać za bardzo prawdopodobną i jako scenariusz bazowy. Postawiony warunek (perspektywy powrotu inflacji do celu mają się pogorszyć lub utrzymać) nie jest zbyt restrykcyjny. Co więcej, zwrócenie uwagi na wzrost oczekiwań inflacyjnych, sprawia że nie tylko bieżące odczyty inflacji będą miały tu znaczenie. C. Lagarde – jednoznacznie jastrzębio – wskazała, że rozkład ryzyk dla zaprezentowanej ścieżki inflacji jest przesunięty w górę m.in. z uwagi na obniżony potencjał gospodarki, trwale wyższe ceny energii, potencjał do przyspieszenia wzrostu płac.


EBC jest w 100% skupiony na gaszeniu inflacji rusza w ślady Fed i nie wie, gdzie się zatrzyma (C. Lagarde powiedziała wprost, że tym Rada Prezesów się dziś nie zajmowała) – z pewnością jednak planuje coś więcej niż tylko wyjście z reżimu ujemnych stóp procentowych. Planuje bowiem cykl. Należy liczyć się z powtórzeniem znanej z przełomu 2021 i 2022 dynamiką kolejnych ruchów – dotyczy to zarówno większej skali podwyżek oraz definicji „stopniowego” zacieśnienia, jak i wcześniejszego zakończenia procesu reinwestycji. Co może przeszkodzić EBC w zrealizowaniu obecnych wycen rynkowych (stopa docelowa ok. 1,5%)? Przede wszystkim stare demony. Podtrzymujemy opinię, że EBC nie docenia negatywnych ryzyk dla wzrostu i skali wyhamowania europejskiej gospodarki. Reakcja rynkowa wskazuje również, że ryzyko fragmentacji rynków obligacji jest realne i EBC będzie musiał dostarczyć rynkom więcej szczegółów na temat tego, jak zamierza temu przeciwdziałać.


Źródło: Bank Pekao SA

09.06.2022


Tagi: EBC, projekcja, stopy procentowe


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...