QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Złoto w poszukiwaniu kierunku

foto

Początek bieżącego tygodnia na rynku złota pokazał słabość strony popytowej. Cena kontraktów na ten kruszec, która w poprzednim tygodniu dotarła do poziomu 1880 USD za uncję, zniżkowała obecnie do rejonu 1840 USD za uncję. Tym samym, na rynku złota można mówić obecnie o nerwowej konsolidacji i poszukiwaniu wyraźniejszego kierunku.


Na razie o ten kierunek trudno, biorąc pod uwagę fakt, że notowania złota znajdują się pod wpływem dwóch bardzo ważnych sił, działających w przeciwstawnych kierunkach. Z jednej strony, wycenie kruszcu szkodzi siła amerykańskiego dolara, wywołana oczekiwaniami dalszego jastrzębiego podejścia Rezerwy Federalnej, przynajmniej w najbliższym czasie. Piątkowe dobre dane z amerykańskiego rynku pracy dodatkowo podsycały te oczekiwania. Pozytywnie na wycenę dolara działa także wzrost rentowności amerykańskich obligacji, a to również pośrednio uderza w złoto jako aktywo, które odsetek nie wypłaca.


wykres


Jastrzębie podejście to oczywiście nie jest stanowisko zarezerwowane jedynie dla Fed. W ostatnich miesiącach wiele banków centralnych podwyższa stopy procentowe (we wtorek zrobił to Bank Rezerwy Australii). Jednym z wyjątków jest ECB, który ma posiedzenie w bieżącym tygodniu i już w czwartek ogłosi swoje plany dotyczące polityki monetarnej w strefie euro. Te informacje są istotne, bowiem wpłyną one prawdopodobnie istotnie na wycenę eurodolara, co z kolei może przełożyć się na wycenę złota.


Działania banków centralnych nie sprzyjają zwyżkom cen złota, ale jednocześnie, warto pamiętać o innym istotnym czynniku, który wpływa na ceny złota, a który z kolei może wspierać notowania tego kruszcu. Chodzi o obawy przed nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym, które mają swoje źródło w pandemii, a obecnie z opóźnieniem zbierają żniwo, podsycane skutkami wojny w Ukrainie. Inwestorzy coraz częściej biorą pod uwagę możliwość istotnego pogorszenia się sytuacji w globalnej gospodarce na przestrzeni kilku miesięcy, pod wpływem wysokiej inflacji, rosnących cen surowców oraz podwyżek stóp procentowych. Takie oczekiwania sprzyjają dodawaniu złota do swojego portfela inwestycyjnego.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

07.06.2022


Tagi: złoto, metale szlachetne, notowania