QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Wzrost PKB pożyczony z przyszłości

wykres


Wzrost PKB w 1q22 został potwierdzony na poziomie 8,5% r/r. Odsezonowany wzrost PKB wyniósł 2,5% q/q (wobec 1,8% q/q w 4q21), sugerując wzmocnienie bieżących tendencji wzrostowych w krajowej gospodarce.


Popyt krajowy w 1q22 wzrósł o 13,2% r/r (vs 10,9% r/r w 4q21), a wkład eksportu netto do wzrostu PKB wyniósł -3,8pp (vs -2,5pp w 4q21). W samej strukturze popytu krajowego wyróżnia się przede wszystkim rekordowy wkład zapasów do wzrostu PKB, który w 1q22 osiągnął aż 7,7pp (wobec 4,3pp w 4q21, co było już bardzo wysokim wynikiem). W konsekwencji, dynamika sprzedaży krajowej (czyli popytu krajowego z wyłączeniem zapasów) obniżyła się do 5,7% r/r (z 7,4% r/r w 4q21). Konsumpcja prywatna wzrosła zgodnie z naszymi szacunkami o 6,6% r/r (wobec 8,0% r/r w 4q21), a wzrost inwestycji, podobnie jak przez cały ubiegły rok, był umiarkowany i lekko osłabł (4,3% r/r w 1q22 wobec 5,2% r/r w 4q21). Mimo wysokiej dynamiki obrotów eksportowych (w EUR) widocznych w danych z bilansu płatniczego, eksport wzrósł zaledwie o 2,0% r/r. To może być związane ze słabą dynamiką eksportu usług (m.in. turystycznych) i być powiązane z słabym wzrostem wartości dodanej w branży zakwaterowanie i gastronomia (wzrost zaledwie o 5,3% r/r w 1q22, mimo gigantycznych efektów niskiej, ubiegłorocznej bazy).


W dalszej części roku dynamika PKB, choć ciągle wysoka, będzie się obniżać. Naszym zdaniem wysoki wkład zapasów do wzrostu PKB sugeruje, że obecna, wysoka dynamika PKB jest po części „pożyczona” z przyszłości – normalizacja popytu na zapasy skutkować będzie obniżeniem dynamiki PKB nawet w okolice zera na początku 2023 (będziemy mieć do czynienia z odwrotnym „efektem przenoszenia”), mimo że impet wzrostowy powinien się wtedy poprawiać.


Komplet danych o PKB za 1q22 jest neutralny (lub lekko „gołębi”) z punktu widzenia RPP. Obraz, który otrzymała Rada wraz z publikacją danych o strukturze PKB naszym zdaniem nie zmienia istotnie postrzegania procesów ekonomicznych. Spowolnienie dynamiki PKB, które rozpocznie się w 2q22, nie powinno mieć wyraźnego, negatywnego wpływu na rynek pracy. To oznacza, że procesy inflacyjne będą w głównej mierze decydować o dalszych ruchach Rady.


Źródło: PKO Bank Polski

31.05.2022


Tagi: gospodarka, Wzrost gospodarczy, PKB, GUS


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...