QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Cena gazu na poziomie sprzed dekady

wykres


Rynek gazu przygotowuje się na sezon letni, czyli zmianę z grzewczego na chłodzący. W tym roku, w połączeniu z obecnie panującą sytuacją gospodarczą w Europie i jej wysokim zapotrzebowaniem na gaz spoza kontynentu, przełożyło się to na gwałtowne zwyżki cen - aktualnie mamy do czynienia z potrojeniem wartości r/r. Państwa europejskie zagrożone odcięciem od rosyjskiego gazu, który dla większości był jedynym dostawcą, zostały zmuszone do zakupu gazu zza oceanu, dokładniej od USA. W konsekwencji możemy zaobserwować wzrost ceny gazu ziemnego o 10% od początku tygodnia. Jest to trzeci miesiąc z rzędu, w którym notowania zyskują ponad 20%. Jednocześnie odnotowując najwyższe wyniki od sierpnia 2008 roku, osiągając cenę 9.4$/MMBtu, zarówno podczas trwania środowej jak i czwartkowej sesji, kończąc tą drugą z wynikiem 8.9$/MMBtu.


wykres


Gaz ziemny można zaliczyć do jednego z głównych czynników napędzających inflację. Jego zastosowanie jest wysoce wszechstronne, poczynając na tworzeniu energii elektrycznej, po produkcję wielu materiałów nieorganicznych, m.in. szkła, stali czy cementu. Naturalnie przekłada się to na wyższe ceny dla konsumentów i stawia Rezerwę Federalną pod presją podnoszenia stóp procentowych. Można zatem zauważyć istotny wpływ cen gazu na politykę monetarną Fedu, która próbuje zapanować nad inflacją. Według wielu członków Rezerwy Federalnej oraz prezesa Jerome’a Powella, do zaprzestania podnoszenia stóp procentowych o co najmniej 0,5 pp. przy kolejnych posiedzeniach, potrzebny jest wyraźny sukces w wynikach inflacyjnych. W innym przypadku nie ma co liczyć na powrót podwyżek do tradycyjnego poziomu 0,25 pp.


Z uwagi na import gazu przez Europę, a także suszę w zachodniej części USA, gdzie zmniejszoną podaż energii wodnej trzeba zastąpić elektryczną pozyskaną w procesie spalania gazu, jego zapasy w USA wyniosły o 17,6% mniej w ujęciu r/r na dzień 20.05 jak podaje U.S. EIA (Agencja Informacji Energetycznej Stanów Zjednoczonych) w swoim czwartkowym raporcie. Tak prezentujące się dane oraz fakt, że sezon chłodzący dopiero zaraz w pełni się zacznie, skłaniają do prognozy jeszcze większego wzrostu cen gazu. Wynika to z prawdopodobieństwa ulokowania niewystarczającej ilości błękitnego paliwa w magazynach przed następnym sezonem grzewczym, zaprzestania pozyskiwania gazu z wierceń w basenach wydobywczych gdzie gaz otrzymywano jako efekt uboczny przy pozyskiwaniu ropy, wzmożonego eksportu za ocean oraz stosunkowo niewielkiego wzrostu produkcji.


Autor: Patryk Kowalski, Junior Trader, Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

27.05.2022


Tagi: gaz, notowania