QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Łabędzi śpiew sprzedaży detalicznej, kiepskie wyniki budownictwa

wykres


Kwiecień był ostatnim miesiącem, w którym w statystykach sprzedaży detalicznej widać pandemię – wprowadzane rok temu w reakcji na III falę COVID-19 restrykcje spowodowały ograniczenie sprzedaży w wybranych kategoriach i pojawienie się efektów niskiej bazy. W konsekwencji sprzedaż (liczona w cenach stałych) przyspieszyła z 9,6 do 19,0% r/r.


wykres


W szczegółach widzimy konsekwencje tych wydarzeń: sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia przyspieszyła z 41,9% r/r w marcu do 121,4% r/r w kwietniu, sprzedaż prasy, książek i pozostałych niewyspecjalizowanych sklepach z 7,3 do 38,2% r/r, a mebli i sprzętu RTV i AGD z 2,8 do do 27,9% r/r (ta ostatnia kategoria ukształtowała się na poziomie o kilka pkt. proc. niższym od naszych oczekiwań). W pozostałej części uwagę zwraca przede wszystkim wciąż słaby wynik sprzedaży samochodów (-11,2%). Przyspieszenie sprzedaży żywności (z 0,2 do 11,9% r/r) jest nieco większe niż efekt wielkanocny mógłby sugerować, ale być może jest w tym zasługa napływu uchodźców.


wykres


Jest to ostatni tak wysoki odczyt sprzedaży detalicznej – w maju efekt bazy się odwraca, co prawdopodobnie zapewni powrót jednocyfrowych dynamik sprzedaży, a pod koniec roku zobaczymy odczyty zbliżone do 1-3% r/r. Perspektywy popytu konsumpcyjnego pozostają w Polsce słabe z uwagi na słabość nastrojów gospodarstw domowych, wpływ inflacji na dochód realny i skłonność do konsumpcji oraz konsekwencje zacieśnienia monetarnego. Dodatkowo, wraz ze schładzaniem się rynku nieruchomości wtórny popyt (związany z wyposażaniem mieszkań) nie będzie już czynnikiem podbijającym sprzedaż.


Wspomniane schłodzenie rynku nieruchomości jest widoczne również w opublikowanych dziś danych z sektora budowlanego. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w kwietniu o 9,3% r/r, wyraźnie poniżej prognoz oscylujących w okolicy 18-20% r/r i poniżej marcowego odczytu (27% r/r). W ujęciu miesięcznym sprzedaż spadła o 5,1% m/m (dane odsezonowane). Na szczegółowe rozbicie aktywności budowlanej na kategorie będziemy musieli poczekać do końca kwartału, natomiast równolegle podano do wiadomości, że liczba rozpoczętych budów mieszkań spadła o 23,1%, a liczba pozwoleń na budowę wzrosła o 2,5% r/r. Zważywszy na niebagatelną (wręcz dominującą) rolę budownictwa mieszkaniowego w tak dobrych wynikach I kwartału, zapowiada to powrót dynamik produkcji budowlanej na bardziej typowe poziomy.


wykres


Źródło: Bank Pekao SA

27.05.2022


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna, konsumpcja, budownictwo


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...