QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Trend trendowi nierówny – poszukiwanie punktu odniesienia dla obecnej ekspansji dla gospodarki

wykres


Jak wspominaliśmy w komentarzu do wczorajszych danych o PKB za I kwartał, w po pierwszych 3 miesiącach roku polska gospodarka znalazła się bardzo blisko wieloletniego trendu. Jednocześnie, jesteśmy świadomi, że tak narysowany trend ma charakter pomocniczy – dziś postanowiliśmy kilka akapitów poświęcić temu, dlaczego nie musi to być dobry sposób wskazania punktu odniesienia dla rozwijającej się gospodarki.


W praktyce często korzysta się z luki popytowej i będącego jej źródłem produktu potencjalnego. Ten ostatni jest miarą tego, ile gospodarka mogłaby wytworzyć, gdyby czynniki produkcji były optymalnie wykorzystane (ani za mało, ani za dużo). Ta wielkość nie jest obserwowana i istnieje wiele metod jej szacowania – większość z nich ma swoje problemy (podatność na rewizje, wrażliwość na ostatnie obserwacje, poleganie na nieobserwowanych zjawiskach, etc.). Nasza prosta heurystyka zakłada rozwijanie się w stałym tempie, równym temu z lat 2013-19 – stąd rysowany trend. Można sobie jednak zadać pytanie, o to, dlaczego w tym okresie pojawiła się najpierw deflacja, a potem inflacja, skoro gospodarka podążała po sznurku, blisko trendu.


Nasze proste ćwiczenie pokazuje, jak daleko była polska gospodarka tuż przed pandemią i w ostatnim kwartale w zależności od tego, jak analityk wyrysuje trend. Jeśli zacznie w 2001, to jesteśmy idealnie w trendzie (z wahaniami po drodze). Jeśli zacznie w 2007 lub w 2010, to okaże się, że i tuż przed pandemią, i w I kwartale b.r., gospodarka Polski funkcjonowała ok. 2% powyżej wieloletniego trendu. Takie zaczepienie trendu jest dość intuicyjne. Dalsze skracanie (np. do 2015) dałoby trudny do obronienia w świetle stanu rynku pracy lub presji inflacyjnej wynik, jakoby dystans do trendu wynosił wciąż kilka %.


Poza tym, że trend jest konstrukcją statystyczną, której związków z pracującymi, ich umiejętnościami i zainstalowanym majątkiem trwałym możemy tylko się domyślać, jest jeszcze jeden powód, dla którego to ułomna miara. Pandemia była dla polskiej gospodarki zmianą strukturalną i wydarzeniem, które zróżnicowało trajektorie poszczególnych sektorów. Pisaliśmy o tym wcześniej, ale po aktualizacji analizy o ostatnie dostępne dane (do IV kwartału b.r. włącznie) możemy powtórzyć, że potencjał polskiej gospodarki zmienił się też pod względem struktury. Oznacza to, że zbyt ogólne miary mogą nie doceniać presji pojawiającej się np. w przemyśle i budownictwie.


wykres


wykres


Źródło: Bank Pekao SA

18.05.2022


Tagi: gospodarka, PKB


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...